Patriarcha zaprasza papieża na Bliski Wschód

Patriarcha zaprasza papieża na Bliski Wschód
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / mh

Patriarcha melchicki Grzegorz III Lahham zaprosił papieża Franciszka do przyjazdu na Bliski Wschód. Zaproponował też, by regularnie gromadził on wokół siebie patriarchów katolickich Kościołów wschodnich, aby "umacniać inicjatywy pokojowe, wspierać ekumenizm i dialog międzyreligijny".

Wprawdzie spotkanie patriarchy z Franciszkiem odbyło się 18 kwietnia, ale dopiero teraz zostały ujawnione jego szczegóły. W czasie półgodzinnej rozmowy Grzegorz III przekonywał, że arabski Maszrek [arabskojęzyczne kraje na wschód od Egiptu i na północ od Półwyspu Arabskiego - KAI] "potrzebuje obecności papieża", który dzięki swym kontaktom z bliskowschodnią diasporą w Argentynie "dobrze zna ten region i jego problemy".

Podziękował Franciszkowi za jego apele o pokój na Bliskim Wschodzie, a zwłaszcza w Syrii. Wyraził pragnienie, aby podjął on inicjatywę "znalezienia drogi prowadzącej do pokoju na trwałych podstawach", gdyż obecna "sytuacja kryzysowa grozi jeszcze większym osłabieniem stabilizacji w regionie i pokoju na świecie, a także obecności chrześcijańskiej na Wschodzie, szczególnie w Ziemi Świętej".

Aby stawić czoło kryzysowi w Syrii Grzegorz III poprosił papieża o zgromadzenie wokół siebie pasterzy Kościoła w Syrii. Miałoby to na celu "wspólne poszukiwanie sposobów zaprowadzenia pokoju i zakorzenienia chrześcijan na ich ziemiach, aby byli dla wszystkich świadkami wiary i nadziei".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Patriarcha zaprasza papieża na Bliski Wschód
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.