Watykan zajmie się zaniechaniami w diecezji radomskiej

Watykan zajmie się zaniechaniami w diecezji radomskiej
(fot. cathopic.com/ twitter.com)
twitter.com / kk

„Pańskie doniesienie zostało już formalnie przekazane do kompetentnego Dykasterium Stolicy Apostolskiej”. To treść pisma, jakie otrzymał z nuncjatury apostolskiej Tomasz Krzyżak, który poinformował o wieloletnich zaniedbaniach w kwestii zgłoszenia przypadków wykorzystywania seksualnego jakie miały miejsce w diecezji.

Krzyżak opisał cały proces w tekście „Kto tuszował pedofilię w Radomiu?”, o którym informowaliśmy kilka tygodni temu. Sprawa dotyczy księdza Stanisława S., względem którego pojawiły się zarzuty o molestowanie nieletnich. Po raz pierwszy miały być zgłoszone w 2013 roku, lecz przez kilka lat kuria nic z nimi nie zrobiła. Postępowanie karne w stosunku do księdza rozpoczęło się dopiero pod koniec zeszłego roku.

„To, że nic z tą sprawą nie zrobiono jest ewidentne. Kontakt do człowieka był. Przecież sama kuria do niego pisała w 2013 roku. Załóżmy na chwilę, że nie odpowiedział. Ale sam później skontaktował się z księdzem, który miał go przesłuchiwać w 2014 i 2016 roku. Było zatem kilka okazji do tego, by temat podjąć i wyjaśnić” – mówił dziennikarzowi „Rzeczpospolitej” jeden z księży, z którymi kontaktował się Krzyżak pracując nad materiałem.

W poniedziałek dziennikarz opublikował na Twitterze i Facebooku pismo z Nuncjatury Apostolskiej, które otrzymał w związku z jego tekstem i dokonanym przez dziennikarza zgłoszeniem. Nuncjatura potwierdza otrzymanie listu Krzyżaka, wraz z załączoną dokumentacją dotyczącą sprawy i informuje o przekazaniu jej do Watykanu.

DEON.PL POLECA

Zgodnie z motu proprio papieża Franciszka „Vos estis lux mundi” każdy może złożyć zawiadomienie dotyczące zaniechania zgłoszenia informacji o popełnianiu przestępstw na tle seksualnym przez osobę duchowną. Zawiadomienie może zostać skierowane do Stolicy Apostolskiej bezpośrednio lub za pośrednictwem przedstawiciela papieskiego.

* * *

Centrum Ochrony Dziecka uruchomiło specjalny adres mailowy: pomoccod@ignatianum.edu.pl skierowany do osób dotkniętych wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie lub młodości w środowisku kościelnym. Napisz, jeśli poszukujesz pomocy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan zajmie się zaniechaniami w diecezji radomskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.