Watykan zmienił daty urodzenia dwóch kardynałów. Okazało się, że dane były nieprawdziwe i wpłynęłyby na skład kolegium

Watykan zmienił daty urodzenia dwóch kardynałów. Okazało się, że dane były nieprawdziwe i wpłynęłyby na skład kolegium
Fot. Depositphotos
KAI / pk

Najnowsze, tegoroczne wydanie "Annuario Pontificio" (Rocznika Papieskiego) przyniosło dwie istotne zmiany dotyczące wieku dwóch kardynałów afrykańskich: Johna Njue z Kenii i Philippe'a Ouédraogo z Burkina Faso.

Obaj kardynałowie zostali "odmłodzeni". Purpurat kenijski, który dotychczas miał się urodzić w 1944 (bez wskazywania dnia ani miesiąca) i tym samym 80 lat kończył umownie 31 grudnia br., obecnie wiek ten osiągnie 1 stycznia 1946, w drugim przypadku natomiast zamiast 25 stycznia 1945 nowa data urodzenia wymienia 31 grudnia tegoż roku. W obu przypadkach oznacza to wydłużenie wieku elektorskiego, czyli prawa do udziału w konklawe.

Takie "poprawki", choć bardzo rzadkie, nie są odosobnione

Tego rodzaju poprawki, wprowadzane do "Rocznika Papieskiego", chociaż bardzo rzadkie, nie są jednak odosobnione w najnowszych dziejach Kościoła katolickiego. W lutym 2005 nową datę urodzin ujawnił ówczesny arcybiskup-senior wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz (1923-2020), ale tym razem zmiana oznaczała jego "postarzenie się". Polski purpurat oznajmił, że przyszedł na świat 17 października nie 1928, jak podawały do tego czasu wszystkie źródła, ale w 1923, a więc 5 lat wcześniej. Wyjaśnił przy tym, iż to jego rodzice wpisali do aktu urodzenia późniejszy rok, aby ich syn mógł uniknąć wcielenia do Armii Czerwonej na ziemiach wcielonych do ZSRR albo wywózki na roboty do Niemiec w latach okupacji hitlerowskiej.

Obecny skład Kolegium Kardynalskiego

Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 236 kardynałów, w tym 126 elektorów i 110 nie mających prawa udziału w konklawe. Z tych pierwszych 7 powołał papież-Polak, 27 - jego następca i 92 - Franciszek a wśród nieelektorów po 36 mianowali Jan Paweł II i Benedykt XVI a 38 - Franciszek.

DEON.PL POLECA

W gronie kardynałów uprawnionych do wyboru papieża jest 51 Europejczyków, w tym 14 Włochów, czyli nieco ponad 10 proc. - najniższy odsetek w historii, przynajmniej ostatnich kilku stuleci - 20 z Ameryki Łacińskiej, 14 z Ameryki Północnej, 21 z Azji (w tym najmłodszy członek Kolegium kard. Giorgio Marengo - Włoch, ale posługujący w Mongolii oraz kard. Pierbattista Pizzaballa - też Włoch, ale obecnie w Ziemi Świętej), 17 z Afryki (łącznie z kard. Cristóbalem Lópezem Romero - Hiszpanem, pracującym w Maroku) i 3 z Oceanii.

Z punktu widzenia przynależności państwowej, poza Włochami najwięcej kardynałów-elektorów mają Stany Zjednoczone - 11, następnie Hiszpania - 7, Brazylia i Francja - po 6, Indie - 5, Polska i Portugalia - po 4, Argentyna, Kanada i Niemcy - po 3. Do końca br. 80 lat skończy sześciu purpuratów: po 1 mianowanym przez Jana Pawła II i Franciszka oraz czterech, kreowanych przez Benedykta XVI. 29 czerwca wiek nieelektorski osiągnie amerykański kardynał Sean O'Malley, następnie będą to kolejno: Polycarp Pengo z Tanzanii (5 sierpnia), Mauro Piacenza z Włoch (15 września), Jean-Pierre Ricard z Francji (26 września), Baltazar Porras Cardozo (10 października) i Oswald Gracias z Indii (24 grudnia).

W ten sposób pod koniec br. liczba kardynałów-elektorów spadnie do 120, a więc do pułapu wyznaczonego przez św. Pawła VI ponad pół  wieku temu. Ale zarówno Franciszek, jak i św. Jan Paweł II kilkakrotnie przekraczali tę liczbę: ten pierwszy doprowadził ją w 2023 do 137, a papież-Polak dwukrotnie osiągnął 135 purpuratów po konsystorzach w latach 2001 i 2003. Ale w konklawe w kwietniu 2005, które wybrało jego następcę, wzięło udział już tylko 115 kardynałów. Z kolei papież Bergoglio może w tym rok zwołać nowy konsystorz i powołać nowych purpuratów, znów przekraczając wspomnianą granicę 120 potencjalnych uczestników konklawe. Dotychczas zwołał on 9 konsystorzy, niemal co roku, z wyjątkiem lat 2013 i 2021, na których mianował łącznie 121 kardynałów (a właściwie 122, ale Belg Lucas Van Looy SDB w 2022 zrezygnował z tej godności).

Najstarszymi wiekowo kardynałami są obecnie Angolczyk Alexandre do Nascimento (1 III 1925), Argentyńczyk poch. chorwackiego Estanislao Esteban Karlic (7 II 1926) i Ugandyjczyk Emmanuel Wamala (15 XII 1926), najmłodszymi zaś Włoch posługujący w Mongolii Giorgio Marengo, ur. 7 VI 1974, Portugalczyk Américo Manuel Alves Aguiar (12 XII 1973) i Francusz François-Xavier Bustillo OFMConv (23 XI 1968). Najdłuższy staż w Kolegium mają obecnie dwaj kardynałowie: Michael Michai Kitbunchu z Tajlandiii i Alexandre do Nascimento z Angoli, mianowani 2 lutego 1983.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebanalne, esencjonalne i prowokujące do myślenia teksty o Kościele

Być z Kościołem, gdy przeżywa momenty swojej świetności, swój „złoty wiek”, nie jest trudno. Wyzwaniem stają się chwile, w których przechodzi on przez „noc”; okresy, gdy...

Skomentuj artykuł

Watykan zmienił daty urodzenia dwóch kardynałów. Okazało się, że dane były nieprawdziwe i wpłynęłyby na skład kolegium
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.