Nietypowa składka w całym Kościele katolickim. W sobotę będą zbierane pieniądze na ważny cel

Nietypowa składka w całym Kościele katolickim. W sobotę będą zbierane pieniądze na ważny cel
Fot. a.dragan8@gmail.com / Depositphotos
PAP / pk

Czym jest "świętopietrze" lub "Obol św. Piotra"? W związku z przypadającą 29 czerwca w Kościele katolickim uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w sobotę planowana jest zbiórka na działalność apostolską i charytatywną papieża. "Kwota może być niewielka, ale ma wielkie znaczenie symboliczne".

Świętopietrze to ofiara wnoszona w okolicach uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła przez kraje katolickie na rzecz działalności Stolicy Apostolskiej.

"Obol św. Piotra". Kwota może być niewielka, ale ma wielkie znaczenie symboliczne

Jak zaznacza Sekretariat Ekonomiczny Stolicy Apostolskiej "może być ona niewielka, ale ma wielkie znaczenie symboliczne". Uzyskane środki przeznaczone są na wsparcie działalności charytatywnej papieża oraz struktur towarzyszących jego misji apostolskiej.

DEON.PL POLECA

Danina św. Piotra. Darowiznę można przekazać m.in. za pośrednictwem przelewu

"Zbiórka przeznaczoną na daninę św. Piotra, należy przeprowadzić w sobotę, 29 czerwca br. według rozeznania duszpasterskiego" - podano w komunikacie archidiecezji warszawskiej. Wyjaśniono, że zbiórka jest wliczona w ryczałt.

Darowiznę można przekazać indywidualnie lub wspólnotowo m.in. za pośrednictwem przelewu bankowego lub karty kredytowej.

W Kościele katolickim w Polsce zbiórka odbywa się przeważnie w ostatnią niedzielę czerwca

Według danych z ostatniego raportu rocznego opublikowanego w czerwcu 2023 r. dzięki zbiórce na tzw. "Świętopietrze". "Stolica Apostolska sfinansowała 192 projekty w 72 krajach, w tym 40,1 proc. w Afryce, 22,4 proc. Europie (Ukraina), Ameryce 19,8 proc., 16,1 proc. Azji" - informowano w raporcie.

W Kościele katolickim w Polsce zbiórka odbywa się przeważnie w ostatnią niedzielę czerwca, czyli w okolicach obchodów uroczystości świętych Apostołów Piotra i Pawła. Środki zbierane są w ramach niedzielnej "tacy" lub do osobnych puszek ustawionych w kościołach w niedzielę lub w poprzedzającą ją sobotę.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebanalne, esencjonalne i prowokujące do myślenia teksty o Kościele

Być z Kościołem, gdy przeżywa momenty swojej świetności, swój „złoty wiek”, nie jest trudno. Wyzwaniem stają się chwile, w których przechodzi on przez „noc”; okresy, gdy...

Skomentuj artykuł

Nietypowa składka w całym Kościele katolickim. W sobotę będą zbierane pieniądze na ważny cel
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.