Urząd i charyzmat – święci apostołowie Piotr i Paweł

Urząd i charyzmat – święci apostołowie Piotr i Paweł
Święci Piotr i Paweł - Andrei Mironov, CC BY-SA 4.0 www.creativecommons.org, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

Jeśli nie miałeś okazji poznać świętych Piotra i Pawła, musisz koniecznie to zrobić. To dwaj giganci wiary, na których zbudowany został Kościół. Bez nich nie można sobie go wyobrazić. Oni dali początek wspólnocie chrześcijan w Rzymie. Byli różni wiekiem i statusem społecznym, ale to oni zostali wybrani, by wypełnić polecenie Chrystusa i zanieść Ewangelię aż po krańce ziemi. 29 czerwca Kościół ich wspomina - świętych apostołów Piotra i Pawła.

Szymon mieszkał z rodziną w Kafarnaum. Był rybakiem i współpracował z Jakubem i Janem, synami Zebedeusza. Wczesnochrześcijańska tradycja podaje, że żoną Szymona była św. Perpetua, a córką św. Petronela. W Ewangelii mamy opisaną historię odwiedzin Jezusa z apostołami w domu Piotra i uzdrowienia jego teściowej.

Święci apostołowie: Piotr i Paweł - zobacz więcej

Jezus nadał Szymonowi imię Piotr. Ono oznacza jego misję. Usłyszał bowiem: „Ty jesteś Piotr (czyli skała), i na tej skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie" (Mt 16, 18-19).

Jezus wyróżnił Piotra spośród innych apostołów. Powierzył mu specjalną misję utwierdzania braci w wierze i przewodzenia wspólnocie wierzących.

Po Wniebowstąpieniu Jezusa i Zesłaniu Ducha Świętego Piotr faktycznie stanął na czele wspólnoty Apostołów. Założył wspólnotę jerozolimską. Udał się do Antiochii i obrał ją za swoją stolicę. Apostołował w Azji Mniejszej i Grecji. Osiadł w końcu w Rzymie, gdzie poniósł śmierć męczeńską. Było to w latach sześćdziesiątych pierwszego wieku.

Modlitwa Jana Pawła II o nadzieję w trudnych czasach

Św. Piotr jest autorem dwóch listów, skierowanych do wspólnoty wierzących. Weszły one do biblijnego kanonu pism Nowego Testamentu. Badacze Pisma św. wskazują także na to, że Ewangelia św. Marka jest zapisem katechezy głoszonej przez Piotra.

Apostoł Piotr zginął śmiercią męczeńską w Rzymie na wzgórzu watykańskim. Tam też został pochowany, a na jego grobie została zbudowana słynna bazylika jego imienia.

Św. Piotr w ikonografii ukazywany jest w stroju apostoła lub w stroju pontyfikalnym. Jego atrybuty to między innymi anioł, kajdany, dwa klucze, kogut, sieci i skała. Przedmioty te odnoszą nas do wydarzeń z życia św. Piotra.

Apostołowie Piotr i Paweł - El Greco, Public domain, via Wikimedia CommonsApostołowie Piotr i Paweł - El Greco, Public domain, via Wikimedia CommonsPaweł pochodził z Tarsu w Cylicji. Urodził się około roku 8 po Chrystusie. Należał do żydowskiego pokolenia Beniamina. Był też obywatelem rzymskim. Zdobył solidne wykształcenie religijne.

Nie spotkał Chrystusa w ziemskim życiu. W Jerozolimie pojawił się po Jego śmierci. Jako gorliwy faryzeusz uważał chrześcijan za odstępców od wiary. Prześladował ich i chciał zniszczyć. Nawrócił się po słynnym spotkaniu z Jezusem pod Damaszkiem. Przyjął chrzest i po jakimś czasie stał się apostołem nowej wiary.

Paweł w swoich podróżach misyjnych przemierzył ponad 10 tys. km po Morzu Śródziemnym i drogach lądowych ówczesnego cesarstwa rzymskiego. Był prześladowany, biczowany, kamieniowany. Głosił ewangelię w Syrii, w Małej Azji, w Grecji, Macedonii oraz Italii. Zakładał gminy chrześcijańskie i wyznaczał dla nich „starszych”, prezbiterów/biskupów (struktura hierarchiczna Kościoła dopiero się tworzyła).

Jesteś w trudnej sytuacji? Ta modlitwa jest dla ciebie

Aresztowano go w Jerozolimie około roku 60. Odwołał się do wyroku cezara i dlatego został przewieziony do Rzymu. Jako obywatel rzymski poniósł śmierć męczeńską od miecza, przez ścięcie, około roku 67.

Paweł jest autorem 13 pism Nowego Testamentu. W ikonografii ukazywany jest w długiej tunice i płaszczu. Jego atrybuty to koń, kość słoniowa i miecz.

Kto obchodzi imieniny 29 czerwca? - sprawdź

Już w połowie trzeciego wieku uroczystość obu Apostołów obchodzona była razem. Piotr i Paweł są u początków wspólnoty chrześcijańskiej w Rzymie. Tam zginęli śmiercią męczeńską, tam są ich groby i relikwie. Choć różniło ich wiele, to jednak oni zanieśli Ewangelię do centrum ówczesnego świata. Ich męczeństwo przyczyniło się do wzrostu ziarna wiary. Kościół widzi w nich swoje fundamenty. W Piotrze kultywuje tradycję i sukcesję apostolską, w Pawle zaś charyzmat, szczególne wybranie i powołanie. Wszystko to razem jest wypełnieniem misji powierzonej im przez samego Chrystusa i poddaniem się prowadzeniu przez Ducha Świętego.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Sławomir Filipek

Życie każdego z Apostołów to materiał na najlepszy film! Autor nakreślił fascynującą historię garstki uczniów, którzy ze swojego życia uczynili filary religii katolickiej, bo to dzięki nim do dziś trwa prawda o Zmartwychwstałym.

Zachęcamy do...

Skomentuj artykuł

Urząd i charyzmat – święci apostołowie Piotr i Paweł
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.