Watykańskie przesłanie do dźinistów: troska o starszych

Watykańskie przesłanie do dźinistów: troska o starszych
(fot. Claude Renault from Reykjavik, Iceland - Flickr / Wikimedia Commons / CC BY 2.0)
Logo źródła: Radio Watykańskie RV / ptt

Do opieki nad osobami starszymi zachęca Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego w przesłaniu do wyznawców dżinizmu z okazji ich święta Mahavir Jayanti. Obchodzą je oni w przypadające w tym roku 2 kwietnia urodziny jednego z założycieli tej indyjskiej religii, Wardhamany Mahawiry, który żył w VI wieku przed Chrystusem.

- W wielu społeczeństwach świata ludzie mają skłonność do odrzucania starców - czytamy w watykańskim przesłaniu do dżinistów. - Niepokojący jest fakt, że liczni starcy, zwłaszcza chorzy i samotni, są opuszczani przez rodziny i krewnych, uważani za problem i ciężar, skąpi się im kontaktu i opieki. Papież Franciszek słusznie podkreśla, że społeczeństwo, które odrzuca starców, nosi w sobie wirus śmierci, jest bez przyszłości i nadziei. Zapewnienie opieki starcom to priorytet dla wszystkich i wiążący imperatyw etyczny dla każdego rządu.

- Wszystkie religie przedstawiają obowiązki, jakie dzieci mają wobec swoich rodziców i osób starszych aż do końca ich życia - zwraca uwagę watykańska dykasteria. Przypomina biblijne przykazanie "Czcij ojca swego i matkę swoją". Wskazuje, że również dżinizm "kładzie wielki nacisk na szacunek dla życia. Gdy chodzi o istoty ludzkie, oznacza to promowanie godności każdej osoby i wszystkiego, co się z tym wiąże".

- Coraz częstszy brak troski ludzi młodych o starców i tendencja do uchylania się od synowskiej odpowiedzialności za rodziców i dziadków są zatem wezwaniem dla nas wszystkich - czytamy w watykańskim przesłaniu. Chodzi o to, byśmy "wszyscy - tak wierzący, jak też inni - wzbudzili w sobie na płaszczyźnie osobistej i kolektywnej poczucie odpowiedzialności za naszych rodziców, dziadków i inne osoby starsze. Dać im odczuć w naszych rodzinach, wspólnotach i społeczeństwach, że mamy zawsze dług wdzięczności wobec nich, to skuteczny sposób, by rzucić wyzwanie kulturze «odrzucania» - podkreśla Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykańskie przesłanie do dźinistów: troska o starszych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.