Ważne przesłanie bpa Piotra Libery do polskich ojców

Ważne przesłanie bpa Piotra Libery do polskich ojców
Bp Piotr Libera. Zdj.: YT.com/PTV Telewizja Płocka
KAI/tkb

„Niech polscy ojcowie nigdy nie przestaną czuć, że są potrzebni swoim dzieciom, by ich prowadzić za rękę przez świat" - napisał w Liście do Ojców biskup płocki Piotr Libera, informuje KAI.

Bp Piotr Libera w „Liście do Ojców” przypomina, że Wigilia uroczystości Narodzenia św. Jana Chrzciciela 23 czerwca jest w Polsce Dniem Ojca. Tegoroczne świętowanie ma szczególny wymiar, obchodzimy bowiem Rok Rodziny Amoris laetitia z okazji 5. rocznicy publikacji papieskiej adhortacji, a także Rok św. Józefa, ziemskiego ojca Pana Jezusa: „To wspaniała okazja, by raz jeszcze wyrazić wdzięczność wszystkim naszym Kochanym Ojcom, którzy z cierpliwością i oddaniem pełnią powierzoną im przez Boga misję” – pisze biskup.

Przypomina, że w sercach nosi się także tych ojców, którzy zakończyli ziemską pielgrzymkę i stanęli przed „Ojcem świateł, u którego nie ma przemiany ani cienia zmienności” (Jk 1,17). To oni nauczyli swoje dzieci historii Polski i dziejów rodzin; pokazali, „jak być zaradnymi w skomplikowanym świecie, jak jeździć na rowerze, łowić ryby, grać w piłkę i cieszyć się z kibicowania polskim sportowcom”.

„Zwracamy się dziś przez wstawiennictwo św. Józefa do naszego najlepszego Ojca w niebie, aby pomógł wszystkim Ojcom w wypełnianiu ich misji, a także by poruszył serca wielu chłopców do fascynacji ojcostwem. Papież Franciszek przypomina wiele razy, że nasze społeczeństwo jest czasem określane «społeczeństwem bez ojców». Nierzadko kwestionuje się męskość, wypacza postać ojca, a nawet promuje postawy despotyzmu” – uważa bp Libera..

Za papieżem Franciszkiem cytuje, że „ojcowie są niekiedy tak bardzo skoncentrowani na sobie i na swojej pracy, a czasami także na własnej samorealizacji, że zapominają nawet o rodzinie. I zostawiają dzieci i młodzież same” (AL 176). Mimo to życzy, aby Bóg obdarzył każde małżeństwo i rodzinę takimi mężami i ojcami, którzy będą zawsze blisko swoich żon, by dzielić z nimi radości i trudy rodzicielstwa.

Bp Libera odwołuje się do Listu apostolskiego „Patris corde” papieża Franciszka, który wspomina piękną książkę polskiego pisarza Jana Dobraczyńskiego pt. „Cień ojca”, opowiadającą o św. Józefie. On był „cieniem” Ojca Niebieskiego dla Jezusa, z wielkim taktem i czułością chronił Go, idąc jednocześnie Jego śladami.

„Niech św. Józef uprosi nam u Boga także ojców duchownych, by nigdy – szczególnie na mazowieckiej ziemi – nie zabrakło mężczyzn, którzy z oddaniem, twórczą odwagą i autentyczną radością będą pełnili posługę kapłańskiego, ojcowskiego towarzyszenia wiernym w parafiach, w konfesjonałach i posłudze sakramentalnej” - życzy bp Libera.

Źródło: KAI/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Józef Augustyn SJ

Ojcostwo przeżywa kryzys. Wypływa on nie tylko z postaw i zachowań samych mężczyzn, ale także powszechnego w naszej cywilizacji kryzysu małżeństwa i rodziny. I choć wielu mężczyzn pogubiło się dzisiaj w pełnieniu ojcowskiej roli, nie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ważne przesłanie bpa Piotra Libery do polskich ojców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.