Węgry: Gminy przekazują szkoły Kościołom

KAI / drr

Są to przede wszystkim mające coraz mniej uczniów placówki w małych miastach i wsiach na nizinie węgierskiej, a także na północy kraju.

Powodem takiej fali zmian w administrowaniu ośrodkami oświatowymi są rygorystyczne oszczędności, które gminy muszą wprowadzać z powodu złej sytuacji budżetowej. Dlatego niektóre z nich starają się przekazać w ręce prywatne szkoły, których koszt utrzymania jest dla nich za wysoki, odciążając swój budżet. Natomiast szkoły prywatne, jak np. prowadzone przez uznane na Węgrzech Kościoły, otrzymują dotacje bezpośrednio z budżetu państwa.

Według "Heti Válasz" przede wszystkim Kościół ewangelicki wykorzystuje tę możliwość do rozbudowy i umacniania swoich parafii. Przejął on szkoły, w których jest dostateczna ilość uczniów i które z perspektywy duszpasterskiej mają dobre położenie.

Kościół katolicki zachowuje pod tym względem postawę dość powściągliwą. Zwolennikiem przejmowania szkół od gmin jest np. biskup diecezji Szeged, László Kiss-Rigó, podczas gdy przewodniczący węgierskiego episkopatu, kard. Péter Erdő tonuje tę tendencję i uważa, że trzeba zachować ostrożność.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Węgry: Gminy przekazują szkoły Kościołom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.