Protest przeciwko nowej ustawie o Kościołach

PAP / drr

Węgierscy pisarze i obrońcy praw człowieka wystosowali list otwarty do Unii Europejskiej i Rady Europy, protestując przeciwko ustawie mającej pozbawić oficjalnego statusu ponad 300 wspólnot wyznaniowych - informuje w poniedziałek agencja MTI.

Pod listem podpisali się m.in. byli czołowi dysydenci, w tym pisarze Gyoergy Konrad i Gyoergi Dalos, filozof Tamas Gaspar Miklos i liberalny polityk Gabor Demszky.

W liście adresowanym do unijnej komisarz Viviane Reding (sprawiedliwość, prawa podstawowe i obywatelstwo) oraz do komisarza ds. praw człowieka Rady Europy Thomasa Hammarberga podkreślono, że nowa ustawa, mająca wejść w życie 1 stycznia 2012 roku, narusza wolność wyznania i prowadzi do "katastrofy socjalnej", ponieważ uniemożliwi kościelną działalność społeczną.

Zgodnie z uchwaloną w lipcu ustawą, liczbę zarejestrowanych wspólnot religijnych zmniejsza się z 362 do 14. Według rządu poprzednia ustawa o Kościołach doprowadziła do tego, że zbyt wiele organizacji próbowało czerpać korzyści gospodarcze ze swego statusu Kościoła.

Pozostałe Kościoły będą mogły wystąpić o ponowną rejestrację, ale pod warunkiem spełnienia szeregu kryteriów, w tym warunku istnienia przez co najmniej 20 lat w zorganizowanej postaci. O rejestracji Kościoła będzie decydować parlament większością dwóch trzecich głosów.

Agencja dpa zwraca uwagę, że uznanie wspólnoty religijnej przez państwo ma na Węgrzech także znaczenie finansowe, ponieważ wiąże się z subwencjami. Agencja dodaje, że wiele mniejszych Kościołów na Węgrzech wykorzystywało te środki na działalność socjalną i edukacyjną, z czego korzystały dziesiątki tysięcy najgorzej sytuowanych, w tym Romów i bezdomnych.

Austriacka agencja APA odnotowuje, że wśród wspólnot wyznaniowych, które zgodnie z nową ustawą nie będą już oficjalnie zarejestrowane, są metodyści, buddyści, hinduiści, zielonoświątkowcy, adwentyści, muzułmanie, Armia Zbawienia i Świadkowie Jehowy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Protest przeciwko nowej ustawie o Kościołach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.