Węgry nie tracą nadziei na wizytę papieża

Węgry nie tracą nadziei na wizytę papieża
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
1 rok temu
KAI / jb

Na Węgrzech nie ustają nadzieje na wizytę papieża Franciszka z okazji mającego się tam odbyć we wrześniu 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego.

W wywiadzie dla rozgłośni radiowej Kossuth kard. Péter Erdő powiedział 7 marca, że są realne szanse na papieską wizytę. „Głęboko wierzę, że Mszę św. na zakończenie kongresu będzie sprawował Ojciec Święty”, powiedział arcybiskup Ostrzyhomia i Budapesztu.

Według organizatorów, swój udział w tym wydarzeniu rozpoczynającym się 13 września, zadeklarowało dotychczas 50 tys. osób z 80 krajów. Msza św. kończąca tygodniowy kongres jest planowana 20 września na stołecznym Placu Bohaterów.

Wystosowane już dawno przez episkopat katolicki Węgier zaproszenie papieża powtórzył prezydent tego kraju János Áder podczas spotkania z Franciszkiem przed trzema tygodniami w Watykanie. Kilka dni później papież przyjął na audiencji kard. Erdő. O tym, że papież przyjedzie do Budapesztu 20 września, powołując się na anonimowe źródła, poinformowała na początku marca państwowa telewizja M1.

W rozmowie z Kossuth Rádió prymas Węgier powiedział też, że program 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego jest już gotowy. Przewiduje się, że swoją pierwszą Komunię św. podczas Mszy św. na otwarcie obrad 13 września na stadionie im. Ferenca Puskasa w Budapeszcie przyjmie ponad 4500 dzieci.

Centralnym miejscem wydarzeń w kolejnych dniach kongresu będą tereny targów wystawowych Hungexpo. Każdy dzień uczestnicy będą rozpoczynali wspólną modlitwą i medytacjami prowadzonymi przez biskupów. Następnie prowadzone będą katechezy na tematy związane z wiarą, nabożeństwa oraz zajęcia w grupach roboczych. Uzupełnieniem będą imprezy towarzyszące w postaci wystaw, koncertów oraz program dla rodzin. Planowane są także akcenty międzyreligijne, m.in. spotkanie w wielkiej synagodze Budapesztu, które zostanie zorganizowane we współpracy z Centralnym Związkiem Gmin Żydowskich na Węgrzech.

Kard. Erdő podkreślił, że ten światowy kongres będzie „świadectwem miłości Chrystusa do ludzi”. Dlatego otwarcie kongresu poprzedzi wielka akcja socjalna. W przeddzień, 12 września, w wielu miastach Węgier przygotowane zostaną posiłki przy wspólnym stole dla bezdomnych oraz ludzi potrzebujących pomocy. W Budapeszcie stół będzie przygotowany na placu Jana Pawła II. „Będziemy wspólnie jedli, gdyż nie chcemy tylko wydawać żywność, ale też pokazać, że ludzie potrzebujący pomocy są jednymi z nas”, podkreślił kard. Erdő.

W Budapeszcie, po raz pierwszy w głównym programie kongresu, znalazła się też Msza św. w języku Lowarów, jednej z grup Romów. Ta liturgia planowana jest na 17 września, jedna z grup roboczych będzie też poświęcona duszpasterstwu Romów.

Budapeszt już po raz drugi będzie gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, pierwszy obradował tam w 1938 r. Od 1881 r. kongresy odbywają się co cztery lata w różnych krajach na świecie. Gospodarzem ostatniego, w 2016 r., było Cebu na Filipinach. To wielkie wydarzenie organizowane przez Kościół katolicki ma rozwijać i pogłębiać zrozumienie i otaczanie czcią sakramentu Eucharystii w Kościołach lokalnych i Kościele powszechnym. Kongres w Budapeszcie pod hasłem „W tobie są wszystkie me źródła” (Ps 87,7) będzie 52. z kolei. Jego strona internetowa to: www.iec2020.hu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Węgry nie tracą nadziei na wizytę papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.