Węgry: rząd oczekuje nowej epoki w polityce migracyjnej UE

Węgry: rząd oczekuje nowej epoki w polityce migracyjnej UE
(fot. Tudor Stanica / Unsplash)
PAP / kk

Rząd węgierski oczekuje nowej epoki w polityce migracyjnej Unii Europejskiej - oznajmiło we wtorek Centrum Informacyjne Rządu (CIR) po ogłoszeniu Laszlo Trocsanyiego kandydatem na komisarza ds. polityki sąsiedztwa i rozszerzenia.

W oświadczeniu CIR napisano, że rząd Węgier podchodzi do nowej Komisji Europejskiej z zaufaniem, ale też z określonymi oczekiwaniami - spodziewa się mianowicie, że powstanie Komisja, która wyłoni bardziej zrównoważone i bardziej trzeźwo patrzące kierownictwo oraz otworzy nową epokę w unijnej polityce migracyjnej.

CIR zaznaczyło, że Węgrzy oczekują od kierownictwa w Brukseli powstrzymania imigracji oraz obrony Europy narodów i kultury chrześcijańskiej. Według Centrum takie wartości wyznaje także Trocsanyi.

"Dlatego spodziewamy się, że proimigracyjne siły w Parlamencie Europejskim ze wszystkich sił będą próbować nie dopuścić do jego wybrania" - przytoczyła agencja MTI fragment oświadczenia.

CIR wyraziło przy tym przekonanie, że polityka sąsiedztwa i poszerzenie UE to jedna z najważniejszych tek w KE i stwarza ona szansę na wzmocnienie UE nowymi krajami członkowskimi. Oświadczenie zakończono konstatacją, że ważnym celem jest też stabilizacja krajów bałkańskich i powstrzymanie migracji.

DEON.PL POLECA

Wcześniej europarlamentarna frakcja rządzącej na Węgrzech koalicji konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) z zadowoleniem przyjęła ogłoszenie Trocsanyiego kandydatem na komisarza ds. polityki sąsiedztwa i rozszerzenia. W wydanym oświadczeniu frakcja zwróciła uwagę, że teka ta jest od dziesięcioleci jedną z najważniejszych w Komisji Europejskiej.

W oświadczeniu Fideszu-KDNP podkreślono, że Węgry od samego początku przodują w popieraniu rozszerzenia Unii Europejskiej, były jednym z najważniejszych zwolenników przystąpienia Chorwacji do UE, a rząd węgierski traktuje unijną integrację Bałkanów Zachodnich jako jeden ze swoich priorytetów.

"Jesteśmy przekonani, że dzięki rozszerzeniu może dojść do faktycznego ponownego zjednoczenia Europy" - zaznaczyła frakcja Fideszu-KDNP.

Trocsanyi jest naukowcem w dziedzinie prawa, dwukrotnie był ambasadorem Węgier: w latach 2000-2004 w Belgii i Luksemburgu, zaś w latach 2010-2014 w Francji. W latach 2007-2010 był sędzią Trybunału Konstytucyjnego, zaś od 2014 r. do 30 czerwca bieżącego roku pełnił funkcję ministra sprawiedliwości.

Jak napisano w oświadczeniu Fideszu-KDNP, Trocsanyi jest uznanym na scenie międzynarodowej autorytetem w swojej dziedzinie, a wieloletnie doświadczenie w dyplomacji czyni z niego odpowiednią osobę do wypełniania zadań komisarza w jednej z najważniejszych sfer.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Węgry: rząd oczekuje nowej epoki w polityce migracyjnej UE
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.