Węgry: Parlament uznał tylko 14 kościołów
Parlament węgierski przyjął we wtorek ustawę o Kościołach, w której uznaje 14 Kościołów, ale otwiera też możliwość uzyskania takiego statusu przez inne wspólnoty religijne - informują we wtorek węgierskie portale internetowe.
Zgłoszona w ostatniej chwili poprawka zmniejszyła liczbę zarejestrowanych wspólnot religijnych z obecnych 362 do 14. Według rządu dotychczasowa ustawa doprowadziła do tego, że zbyt wiele organizacji próbowało czerpać korzyści gospodarcze ze swego statusu Kościoła.
Pozostałe Kościoły będą mogły jednak wystąpić o ponowną rejestrację pod warunkiem spełnienia szeregu kryteriów, w tym warunku istnienia przez co najmniej 20 lat w zorganizowanej postaci. O rejestracji Kościoła będzie decydować parlament większością dwóch trzecich głosów.
Jedynym nowym Kościołem oficjalnie uznanym w ustawie jest powstałe w 1979 r. Zgromadzenie Wiara (zielonoświątkowców), które za czasów komunizmu funkcjonowało wyłącznie nielegalnie.
W ostatecznej wersji ustawy nie ma proponowanego wcześniej zapisu, by sąd mógł zdelegalizować Kościół, którego działalność jest sprzeczna z konstytucją. Zdaniem opozycji nie przewidziano tym samym legalnego sposobu przerwania działalności takich Kościołów.
Opozycyjna Węgierska Partia Socjalistyczna (MSzP) krytykuje też warunek funkcjonowania Kościoła przez co najmniej 20 lat, wykluczający jej zdaniem te wspólnoty, które "powstały i zdobyły status Kościoła w wolnych Węgrzech".
Zdaniem posła MSzP Istvan Nyako ustawodawcy zaprzeczyli też zasadzie równości Kościołów wobec państwa, uznając tylko 14 z nich.
Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r.
Skomentuj artykuł