Welony modlitewne wracają do łask. Kobiety coraz częściej noszą je podczas uroczystości kościelnych

Welony modlitewne wracają do łask. Kobiety coraz częściej noszą je podczas uroczystości kościelnych
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos.com
KAI / mł

Kościół katolicki nie nakłada na kobiety obowiązku noszenia nakrycia głowy podczas nabożeństw i mszy. Jak się jednak okazuje, coraz więcej kobiet czuje potrzebę noszenia welonu, gdy publicznie się modlą. Swój udział w powrocie welonów do łask ma była modelka Leah Darrow, nawrócona w 2017 roku.   

Coraz więcej kobiet używa welonów do modlitwy

Firmy produkujące welony do noszenia przez kobiety podczas uroczystości kościelnych notują ostatnio duży wzrost ich sprzedaży. Zjawisko to zbadał Julian Kwasniewski – wykładowca w Wyoming College i dziennikarz katolicki. Rozmawiał on na ten temat z kilkoma producentami tzw. „kaplicowych welonów” w USA, Wielkiej Brytanii a nawet w Australii i Nowej Zelandii. W najbardziej znanej firmie tego rodzaju – „Veils by Lily” (w Kimmswick w stanie Missouri) sprzedaż tych wyrobów w ciągu ostatnich 20 lat wzrosła aż 1000 razy.

Dyrektorka zakładu Lily Wilson przypomniała, że w Kościele nie ma żadnego obowiązku noszenia [takich] welonów, co – według niej – jest czymś dobrym, „gdyż założenie tego nakrycia głowy wynika z czyjeś wolnej decyzji i czystości intencji”. Niemniej jednak wiele kobiet twierdzi, że „ich więź z Bogiem, szczególnie podczas Mszy św. stała się o wiele głębsza z chwilą, gdy zaczęły je nosić” – stwierdziła rozmówczyni dziennikarza.

DEON.PL POLECA

"Welonem zakrywano to, co święte"

„Welon jest swego rodzaju zaproszeniem do oddania czci naszemu Panu, jest jakby uznaniem rzeczywistej obecności Chrystusa w Eucharystii, znakiem uniżenia się przed Tym, który jest obecny w czasie Mszy św. i którego czcimy w tabernakulum” – powiedziała szefowa firmy. Zwróciła uwagę, iż „w Kościele, patrząc na jego historię, zawsze zakrywano welonem to, co święte, a w tym wypadku paradoksalnie jest to także uczczenie wielkiej godności kobiety”. Dodała, że, co ciekawe, obecnie odkrywają to na nowo zwłaszcza młode kobiety”.

W katalogu „Veils by Lily” napisano też, że „zasłona ma być zewnętrznym znakiem wewnętrznego pragnienia kobiety, aby ukorzyć się przed Bogiem, prawdziwie obecnym w Najświętszym Sakramencie”. Podkreślono tam, iż „jako kobiety jesteśmy symbolami Kościoła – Oblubienicy Chrystusa, a zasłona ma być widzialnym przypomnieniem doskonałego poddania się Kościoła miłującemu panowaniu Chrystusa. (…) Jest ona widzialnym kazaniem, publicznym wyznaniem [przed Chrystusem], że jest On Panem, że Go kochamy i że jesteśmy gotowi być Mu posłuszni”. Takie podejście „jest całkowicie kontrkulturowe, głoszące posłuszeństwo w kulturze, która jest przesiąknięta postawą «Nie będę służył»” – głosi katalog firmy.

"Zasłanianie to o wiele więcej niż skromność"

Podkreśla też, iż „bogate historyczne znaczenie zasłony wskazuje, że zasłanianie to coś o wiele więcej niż skromność, duchowość czy moda. Welon przetrwał, w przeciwieństwie do innych elementów strojów z epoki, ponieważ symbolizuje on coś ważnego w naszych czasach”.

Z kolei Jane Mary-Gianna Yeak, założycielka i szefowa firmy „Filia Dei Veils”, zaznaczyła, że „niektórzy utożsamiają kobiecość z byciem słabą i uległą (i prawie bez własnego umysłu) albo z «femme fatale» – z postaciami z czasów «czarnego kina». Nie przychodzi im jednak do głowy, że delikatność i siła mogą istnieć obok siebie, aby rozkwitła prawdziwa kobiecość”. Pani Yeak zapewniła, iż „Pan posłużył się tą odwieczną tradycją, aby przywołać mnie bliżej do Swojego serca i powiedzieć: «Jesteś moją ukochaną córką, jesteś moją. A wy jesteście kochani takimi, jakimi jesteście»".

Wielką propagatorką kobiecych welonów modlitewnych jest była modelka Leah Darrow. Po swym powrocie do Kościoła katolickiego w 2017 napisała ona szereg książek, m.in. „The Other Side of Beauty. Embracing God`s Vision for Love and True Worth” (Druga Strona Piękna. Ogarnięcie Bożej wizji tego, czym jest miłość i prawdziwa wartość), w których także podkreśla rolę welonu dodającego piękna kobiecie, która się modli.

KAI / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Małgorzata Lekan OP

Bądź sobą w pełni!

Chcemy czuć się piękne, spełnione i bezpieczne w każdym aspekcie życia: w relacjach, w pracy, w kreowaniu siebie czy w przestrzeni wartości, które wyznajemy. Na swojej drodze spotykamy jednak wiele trudności....

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Welony modlitewne wracają do łask. Kobiety coraz częściej noszą je podczas uroczystości kościelnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.