Wenecja przygotowuje się na przyjazd papieża. To dla miasta wielkie wyzwanie

Wenecja przygotowuje się na przyjazd papieża. To dla miasta wielkie wyzwanie
Fot. Sergey Borisov / depositphotos.com
KAI / tk

Pierwsza wizyta papieża na Biennale Sztuki w Wenecji stawia przed położonym na lagunie miastem wyzwania strukturalne i komunikacyjne. Według lokalnych mediów kilka kanałów i lądowisk zostanie zamkniętych na rozkaz policji na czas wizyty papieża w niedzielę. Plac przed Bazyliką św. Marka, gdzie Franciszek planuje odprawić mszę św. z udziałem prawie 10 tys. osób w niedzielne przedpołudnie, zostanie przekształcony za pomocą rusztowań i platform.

Szczególną uwagę zwrócono na 99-metrową dzwonnicę (kampanilę) w Bazylice św. Marka. Prawie tysiącletni punkt orientacyjny miasta zawalił się całkowicie w 1902 r., a następnie został odbudowany przy użyciu betonu. Kiedy, jak donosi lokalna gazeta "Il Gazzettino", pojedyncze kawałki betonu poluzowały się w ostatnich dniach, zarządzono kompleksowe badanie statyczne i strukturalne. Stwierdzono jednak, że wieża nie stanowi obecnie żadnego zagrożenia.

DEON.PL POLECAPodróż papieża na plac św. Marka będzie nietypowa: zwierzchnik Kościoła katolickiego uda się tam 170-metrowym mostem pontonowym. Budowa takich "pływających mostów" jest tradycją w Wenecji od wieków. Są one zwykle używane w specjalne dni świąt religijnych, aby ułatwić pielgrzymom dostęp do kościołów.

Jak donosi kościelna gazeta Patriarchatu Wenecji "Gente Veneta” Franciszek  przejedzie przez prowizoryczny most na Plac św. Marka nad Kanałem Wielkim w otwartym elektrycznym pojeździe. Czteromiejscowy biały papamobile z herbem Watykanu został przywieziony do Wenecji przez watykańską żandarmerię w środę wieczorem i od tego czasu jest zaparkowany na dziedzińcu seminarium.

Wcześniej papież złoży wizytę w Pawilonie Stolicy Apostolskiej na Biennale, który został utworzony w więzieniu dla kobiet na wyspie Giudecca. Tam chce spotkać się z uwięzionymi kobietami, a następnie z artystami, którzy wystawiają swoje prace w pawilonie. Wystawa to główny motyw papieskiej wizyty.

Następnie papież uda się łodzią na sąsiednią wyspę, gdzie spotka się z młodymi katolikami z regionu w kościele pielgrzymkowym Nostra Signora della Salute. Dopiero na ostatnim etapie podróży na główną wyspę Wenecji przejedzie e-mobilem przez most pontonowy do Bazyliki św. Marka.

Jak donosi "Gente Veneta” zabytkowe gondole mogą również przebywać i poruszać się tylko po niektórych kanałach podczas wizyty. Nie ma ograniczeń tylko dla niektórych tras autobusów wodnych i taksówek oraz dla łodzi policyjnych i straży pożarnej. Rzemieślnicy zbudowali dla Franciszka rampę, aby mógł dotrzeć na wózku inwalidzkim do części Bazyliki św. Marka, gdzie odda cześć relikwiom św. Marka.

Ostatni raz papież odwiedził Wenecję 13 lat temu. Benedykt XVI odwiedził miasto na lagunie w maju 2011 roku. Wówczas papież Ratzinger płynął po Wielkim Kanale wspaniale udekorowaną gondolą z purpurową tapicerką.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Rozeznawać, by żyć w pełni

Życie jest utkane z różnych decyzji. Wybory nas konstytuują, pomagają nam stać się sobą: ludźmi spełnionymi i świadomymi tego, kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być. Mają istotne znaczenie także w naszej...

Skomentuj artykuł

Wenecja przygotowuje się na przyjazd papieża. To dla miasta wielkie wyzwanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.