"Wiara jest największym skarbem człowieka"

"Wiara jest największym skarbem człowieka"
(fot. sxc.hu)
KAI / pz

O tym, że wiara jest największym skarbem człowieka, gdyż "wiąże go z Bogiem, a kto ma Boga, ma wszystko" - przekonywał zgromadzonych w białostockiej archikatedrze na inauguracji Roku Wiary abp Edward Ozorowski.

Wraz z nim modlili się abp senior Stanisław Szymecki, wspólnota Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego, kapłani pracujący w katedrze, osoby życia konsekrowanego oraz liczni wierni. Msze św. na otwarcie Roku Wiary celebrowane były w tym samym czasie również w każdej parafii archidiecezji.

W homilii Arcybiskup nawiązując do słów św. Pawła przypomniał, że "skarb wiary Bóg złożył w glinianych naczyniach". Wyjaśniał, że ów dar towarzyszy całemu życiu człowieka. Może wzrastać, umniejszać się, a także człowiek może go zupełnie utracić.

Abp Ozorowski podkreślił, że aby utrzymać wiarę potrzebna jest modlitwa, "która już sama z siebie jest wyznaniem wiary". - Ci, którzy modlą się przez całe życie potrafią trwać przy Bogu, nie tylko w chwilach powodzenia, ale także w chwilach życiowych prób - mówił.

Pasterz Kościoła białostockiego wyjaśniał, że nie wystarczy jedynie modlić się, potrzebne jest także nieustanne pogłębianie wiary. Zachęcał do sięgania zarówno do Pisma Świętego, jak i do wskazanych przez Benedykta XVI na Rok Wiary ksiąg: Katechizmu Kościoła Katolickiego i dokumentów Soboru Watykańskiego II, aby - jak podkreślił - "upewniać się, że wiara przez nas posiadana jest autentyczna".

DEON.PL POLECA

Arcybiskup zwrócił też uwagę, na "słowne" wyrażanie wiary. - Zaraz po wojnie, kiedy nie było ksiąg, gdyż wszystkie zostały poniszczone, pisano tzw. skrócone katechizmy, z których prawd wiary uczono dzieci przed pierwszą Komunią św. Za wschodnią granicą przepisywano je rosyjskimi literami, aby ludzie, którym przyszło tam żyć nie utracili wiary - dodał.

Oprócz modlitwy i troski o rozumowe zgłębienie wiary metropolita białostocki apelował o uczynki świadczące o wierze. "Nadszedł czas ożywienia wiary, pogłębiania refleksji nad nią i wprowadzania wiary w codzienne życie tam, gdzie jej brakuje i wzmacniania tam, gdzie ona słabnie". Wskazywał, że troska o wiarę "to powinność każdego wierzącego, to dług, który zaciągamy u samego Boga".

Abp Ozorowski prosił także swoich diecezjan o życie wiarą "na co dzień, nie tylko w chwilach nieszczęścia, gdyż Bóg jest obecny w każdej sytuacji i w każdej chwili". Wyraził również nadzieję, że pod koniec Roku Wiary Kościół na całym świecie rozkwitnie jako "jeden, święty i apostolski".

Podczas Mszy św. inaugurującej Rok Wiary w procesji wejścia uroczyście wniesiono do archikatedry Ewangeliarz, dokumenty Soboru Watykańskiego II oraz Katechizm Kościoła Katolickiego. Ewangeliarz złożono na ołtarzu, a pozostałe księgi na przygotowanych przed ołtarzem pulpitach. W procesji z darami, prócz darów chleba i wina przyniesiono najstarszą parafialną księgę jako wyraz wdzięczności Bogu za dar wiary przekazywany przez pokolenia.
W oprawie liturgii czynny udział wzięli przedstawiciele wspólnot archidiecezji białostockiej oraz Rada Ruchów Katolickich.

W związku z Rokiem Wiary w archidiecezji białostockiej przewidziano wiele wydarzeń o charakterze duszpasterskim. Dziś, w godzinach przedpołudniowych, abp Ozorowski otworzył nowy serwis internetowy archidiecezji białostockiej, w którym obok aktualnych wiadomości z archidiecezji można znaleźć kalendarium Roku Wiary. W związku z Rokiem Wiary do wszystkich parafii trafiła książka pt. "Credo. Taka jest nasza wiara", w której arcybiskup metropolita w prosty i syntetyczny sposób tłumaczy i wyjaśnia poszczególne części Wyznania Wiary. W tym roku trwająca w dniach 7-15 listopada doroczna Nowenna do Matki Miłosierdzia, przygotowująca archidiecezję do uroczystości patronalnej będzie nawiązywał do przeżywanego Roku Wiary, a jej główny temat będzie brzmiał: "Maryja wzorem wiary".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Wiara jest największym skarbem człowieka"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.