Wiara umrze, jeśli nie będzie przekazywana

Wiara umrze, jeśli nie będzie przekazywana
(fot. DrabikPany / Foter.com / CC BY)
KAI / kn

Znany benedyktyn z Tyńca o. Leon Knabit prowadzi rekolekcje w katedrze na Wawelu. Przez trzy kolejne niedziele Adwentu głosi kazania na niedzielnych Mszach. Dziś wygłosił drugą naukę rekolekcyjną a ostatnia - za tydzień. Rekolekcje adwentowe odbywają się pod hasłem "Wiem w co wierzę". - Wiara umrze jeśli nie będzie przekazywana! - ostrzega benedyktyn.

O. Knabit mówił dziś w wawelskiej katedrze, że istotą wiary jest taka odpowiedź na wezwanie Chrystusa, która oznacza nie tylko przyjście do kościoła, ale także gotowość codziennego świadczenia o Bogu poza murami świątyni. Zaznaczył, że nie chodzi tu o postawę "od różańca do różańca, czy od kościółka do kościółka", ale o bycie żywym świadectwem, które pobudza innych.

Nawiązując do przypadającej w miniony piątek, 32. rocznicy wybuchu stanu wojennego, wspomniał tamtą niedzielę, która, tak jak dzisiejsza, była Niedzielą "Gaudete". Jednak przygotowane wówczas przez niego kazanie o radości nie pasowało do wydarzeń dziejących się na ulicach. O. Knabit opowiedział, jak zebranym wtedy wiernym powiedział, że ma wewnętrzne przekonanie, że zarówno "ci, których prowadzą, jak i ci, którzy ich prowadzą", są w ręku Pana - że wszystko skończy się na pewno dobrze. Choć być może wiele trzeba będzie przecierpieć".

W tej perspektywie o. Knabit dowodził, że obojętnie co dzieje się w życiu, na jego końcu zawsze jest światło. Jasność, której ciemności nie ogarną, a błyskotki życia do końca nigdy nie przyćmią. Bo tam, gdzie jest wiara w Chrystusa, zawsze jest łaska, prawdziwa wolność i zbawienie. Chrystus jest nieustającym jubileuszem! - stwierdził zakonnik.

O. Knabit wskazywał też na konieczność ciągłego zadawania sobie pytania: "Co jeszcze mogę zrobić, aby przeze mnie odnowiło się oblicze tej ziemi?". Przypomniał słowa Jana Pawła II, który zastanawiał się dlaczego w Polsce nie słychać ludzi mądrych, których jest przecież tak wielu. W tym duchu zakończył jasnym przesłaniem skierowanym do uczestników rekolekcji: "Oby nas zawsze było słychać!".

DEON.PL POLECA

Rekolekcje w katedrze wawelskiej zaplanowano na trzy kolejne niedziele Adwentu. Ostatnią naukę rekolekcyjną o. Leona Knabita będzie można usłyszeć 22 grudnia podczas kazań na niedzielnych Mszach św., które są odprawiane o godz. 7.00, 8.00, 9.00, 10.00, 11.30 i 16.30.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wiara umrze, jeśli nie będzie przekazywana
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.