Wielki Czwartek bez obchodów śmierci JPII

Wielki Czwartek bez obchodów śmierci JPII
(fot. Dennis Jarvis / flickr.com / CC BY-SA 2.0)
Sylwia Wysocka / PAP/ pk

W Watykanie nie odbędą się w czwartek żadne uroczystości upamiętniające 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Przypada ona w dniu inauguracji Triduum Paschalnego, gdy Franciszek odprawi dwie msze. Nie zaplanowano tradycyjnej polskiej mszy przy grobie papieża.

Wynika to przede wszystkim z programu watykańskich uroczystości liturgicznych Wielkiego Czwartku, ale także z zasad kultu osób wyniesionych na ołtarze.

W przypadku błogosławionych i świętych dedykowaną im uroczystością jest dzień wspomnienia liturgicznego. Świętego Jana Pawła II wspomina się w Kościele 22 października, w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu w 1978 roku.

Być może o 10. rocznicy śmierci papieża Polaka Franciszek wspomni w jej przeddzień podczas środowej audiencji generalnej.

W Wielki Czwartek, w przeciwieństwie do poprzednich lat przedstawiciele polskiego duchowieństwa z Rzymu i Watykanu nie spotkają się wcześnie rano na mszy przy jego grobie w Kaplicy św. Sebastiana w bazylice. Wtedy będą już trwały tam przygotowania do Mszy Krzyżma pod przewodnictwem Franciszka.

DEON.PL POLECA

Pielgrzymi będą mogli oddać hołd przy grobie Jana Pawła II po zakończeniu tej mszy, gdy bazylika watykańska zostanie otwarta dla wszystkich.

Podobnie jak w pierwszym i drugim roku swego pontyfikatu, także obecnie Franciszek odprawi popołudniową Mszę Wieczerzy Pańskiej, inaugurującą obchody Triduum Paschalnego poza Watykanem.

W poprzednich latach był tego dnia w zakładzie karnym dla nieletnich i w kościelnym ośrodku opieki nad osobami niepełnosprawnymi. W tym roku uda się do rzymskiego więzienia Rebibbia, które w szczególnie symboliczny sposób wiąże się z pontyfikatem Jana Pawła II. To tam polski papież spotkał się 27 grudnia 1983 roku z tureckim zamachowcem Mehmetem Ali Agcą, który ciężko zranił go na placu Świętego Piotra 13 maja 1981 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wielki Czwartek bez obchodów śmierci JPII
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.