Wielki imam Uniwersytetu Al-Azhar: nie wykorzystywać religii do przemocy i terroru

Wielki imam Uniwersytetu Al-Azhar: nie wykorzystywać religii do przemocy i terroru
(fot. Grzegorz Gałązka - galazka.deon.pl)
KAI / kk

Wielki imam sunnickiego Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze, szejk Ahmad Mohammad Al-Tajib ostrzegł przed wykorzystywaniem religii jako uzasadnienia przemocy i terroru.

"Bóg nigdy nie wzywał ludzi do przemocy" - stwierdził islamski uczony w wywiadzie dla wydawanego w Niemczech miesięcznika "Herder Korrespondenz". Przestrzegł jednocześnie, że "ten, kto instrumentalizuje religię dla innych celów - politycznych czy imperialistycznych - sprowadza ją z właściwej drogi".

Przyczyną przemocy i terroru nie są dziś "święte teksty religii", lecz "niesprawiedliwości polityki światowej, tendencje hegemoniczne, próby okupacji, dążenie do opanowania źródeł bogactwa oraz zasobów naturalnych" - stwierdził Al-Tajib.

Papież napisał list do imama w obronie Jerozolimy i państwa palestyńskiego >>

Skrytykował fakt, że świat współczesny jest głęboko podzielony na bogatych i biednych. Podczas gdy 10 proc. populacji stanowią posiadacze i ludzie sprawujący władzę, to 90 proc. stanowią ludzie żyjący "w chorobie, ubóstwie i nieznajomości tego faktu". Najbardziej smutne, że to uprzywilejowane 10 proc. stara się czynić wszystko, aby taka sytuacja pozostała, aby zachować swoje przywileje, również kosztem cierpień pozostałych 90 procent - ubolewał szejk islamskiego uniwersytetu.

DEON.PL POLECA

Teologiczną bazę kierowanego przez niego uniwersytetu, najbardziej szacownej uczelni islamu sunnickiego, Al-Tayyeb określił jako umiarkowaną. Zapewnił, że uniwersytet Al-Azhar, w którym naukę pobiera obecnie 400 tys. studentów, w swojej ponadtysiącletniej historii zawsze wybierał "drogę środka". Nie oznacza to - tłumaczył - wytyczania drogi ekstremistom, ale nie oznacza także wytyczania drogi modernistom, którzy chcieliby "zmiękczyć" religię i akceptować błędne wartości, które przynoszą współczesne czasy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wielki imam Uniwersytetu Al-Azhar: nie wykorzystywać religii do przemocy i terroru
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.