Wielki rozmach wizyty papieża Franciszka w małym królestwie Bahrajnu

Wielki rozmach wizyty papieża Franciszka w małym królestwie Bahrajnu
Fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI
PAP / tk

Wielki rozmach i potężna machina organizacyjna towarzyszą rozpoczętej w czwartek wizycie papieża Franciszka w Bahrajnie, małym królestwie na wyspie w Zatoce Perskiej. Franciszek jest pierwszym papieżem odwiedzającym ten kraj. Właśnie dlatego, że cel tej podróży wydaje się nieoczywisty, jest ona jedną z najciekawszych od początku jego pontyfikatu.

Radość po przybyciu papieża

W kraju zdominowanym przez muzułmanów, Franciszka witały entuzjastycznie tłumy na trasie przejazdu z bazy lotniczej w Awali do Pałacu Królewskiego Sakhir. Panowała ogromna radość. Mężczyźni w tradycyjnych strojach tańczyli i śpiewali, dzieci skandowały słowa pozdrowień.

Na dziennikarzach towarzyszących papieżowi duże wrażenie zrobiła sceneria dziedzińca Pałacu Królewskiego, gdzie wygłosił on pierwsze podczas tej wizyty przemówienie. To połączenie majestatycznego przepychu kraju bogatego w ropę naftową z tradycyjną architekturą arabską.

Prawdziwie królewskie powitanie przygotowano tam dla Franciszka, na cześć którego odbyła się mała parada wojskowa. Podczas gdy na drogach Bahrajnu widać luksusowe, wielkie samochody, papież po raz kolejny wybrał zwyczajne białe auto - Fiata 500.

Prawie 86-letni Franciszek, który w samolocie wyjawił dziennikarzom, że bardzo boli go kolano i w pałacu poruszał się na wózku, jest generalnie w dobrej formie. Mocnym, zdecydowanym głosem wygłosił długie przemówienie powitalne w obecności króla, przedstawicieli władz i społeczeństwa kraju.

To jego kolejna podróż z nieco lżejszym programem spotkań niż dotychczas, ponieważ uwzględnia jego wiek i problemy z poruszaniem się. Papież jest gościem króla Hamada ibn Isa Al Chalify, który oddał do jego dyspozycji rezydencję na terenie Pałacu Królewskiego w Awali.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Wielki rozmach wizyty papieża Franciszka w małym królestwie Bahrajnu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.