Plan wizyty papieża w Bahrajnie. Jak spędzi cztery dni na Półwyspie Arabskim?

Plan wizyty papieża w Bahrajnie. Jak spędzi cztery dni na Półwyspie Arabskim?
Papież Franciszek w Bahrajnie. Fot. MARCO BERTORELLO / ANSA/AFP POOL
PAP / mł

Papież rozpoczął w czwartek wizytę w Bahrajnie. To pierwsza w historii papieska wizyta w tym kraju. Podróż potrwa cztery dni, a głównym celem jest udział w forum dialogu pod hasłem: „Wschód i Zachód na rzecz Ludzkiej Koegzystencji”.

Małe królestwo na archipelagu 33 wysp w Zatoce Perskiej będzie 58. krajem odwiedzanym przez tego papieża podczas jego trwającego prawie dekadę pontyfikatu. Wizyta minie pod znakiem dialogu z islamem, braterstwa na rzecz pokoju i spotkania ze wspólnotą chrześcijańską.

Podróż pod znakiem dialogu

Na dwa dni przed podróżą Franciszek powiedział wiernym w Watykanie: "Będzie to podróż pod znakiem dialogu: wezmę udział w forum na temat niezbędnej konieczności zbliżenia Wschodu i Zachodu dla dobra ludzkiego współistnienia. Będę też miał okazję spotkać się z przedstawicielami religii, zwłaszcza islamu".

"Proszę wszystkich o towarzyszenie mi modlitwą, aby każde spotkanie i wydarzenie było owocną okazją do wspierania, w imię Boga, sprawy braterstwa i pokoju, których nasze czasy tak bardzo i pilnie potrzebują" - dodał.

DEON.PL POLECA

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin powiedział watykańskim mediom: "w świecie, naznaczonym przez napięcia, spory i konflikty", podróż będzie "przesłaniem jedności, spójności i pokoju". Podkreślił, że idea wizyty narodziła się dzięki zaproszeniu, jakie wystosował do Franciszka król Bahrajnu Hamad ibn Isa Al Chalifa.

W Bahrajnie jest 160 tys. katolików, jeden biskup, 13 księży

To kolejne państwo, w którym papież odwiedzi zamieszkałą tam mniejszość katolików. Jest ich około 160 tysięcy. Stanowią oni mniej niż 10 proc. ludności i są to głównie pracujący tam imigranci z Azji. Według danych przedstawionych przez Watykan w Bahrajnie jest jeden biskup, 13 księży diecezjalnych, siedmiu zakonników i siedem zakonnic.

Papież odleciał z rzymskiego lotniska Fiumicino przed godz. 10 rano. Po pięciu godzinach lotu papieski samolot wylądował w bazie lotniczej w miejscowości Awali w centrum kraju, niedaleko jego stolicy Manamy. Franciszka powitał 72-letni król. Następnie papież pojechał do Pałacu Królewskiego Sakhir na oficjalną ceremonią powitania i rozmowę z monarchą oraz jego rodziną. 

Piątek: papież na kongresie

W piątek Franciszek weźmie udział w ceremonii zamknięcia rozpoczętego dzień wcześniej w Awali Forum Dialogu pod hasłem: "Wschód i Zachód na rzecz Ludzkiej Koegzystencji".

Obecny będzie między innymi wielki imam sunnickiego Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze szejk Ahmad Al-Tajjeb, najbliższy i stały rozmówca papieża ze świata islamu. W forum udział wezmą obok króla Bahrajnu reprezentanci religii i przywódcy z wielu krajów, przede wszystkim regionu. Jako jego cel organizatorzy przedstawiają budowę mostów dialogu, krzewienie idei globalnej koegzystencji i braterstwa dla pokoju.

Zwraca się uwagę na to, że już po raz trzeci, po wizytach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w 2019 r. i w Kazachstanie we wrześniu tego roku Franciszek odwiedzi kraj o większości muzułmańskiej, zaproszony przez władze na organizowane przez nie wydarzenie, którego jest nadzwyczajnym gościem. Nigdy wcześniej w dziejach podróży jego poprzedników nie było wizyt o takim charakterze.

Po udziale w zamknięciu forum dialogu Franciszek odwiedzi meczet przy Pałacu Królewskim spotka się tam z Muzułmańską Radą Starszych. To założona w 2014 roku międzynarodowa organizacja z siedzibą w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, której zadaniem jest krzewienie pokoju we wspólnotach islamskich, obrona wartości humanitarnych i zasad tolerancji. Na zakończenie drugiego dnia wizyty papież weźmie udział w spotkaniu ekumenicznym i modlitwie o pokój w katedrze Matki Bożej Arabskiej, patronki Zatoki Perskiej w Awali.

Sobota i niedziela: msza i Anioł Pański

W sobotę odprawi mszę na narodowym stadionie w Bahrajnie w mieście Ar-Rifa , na której oczekuje się prawie 30 tys. wiernych, także przybyłych z innych krajów regionu, w tym z Kuwejtu, Omanu, Arabii Saudyjskiej. Odwiedzi też szkołę katolicką.

W niedzielę w stolicy - Manamie, w kościele Świętego Serca, zbudowanym w 1939 roku, Franciszek spotka się z katolickim duchowieństwem, wygłosi przemówienie i odmówi modlitwę Anioł Pański. Wczesnym popołudniem miejscowego czasu wyruszy w drogę powrotną do Rzymu.

Międzynarodowe organizacje obrońców praw człowieka oczekują, że papież zabierze głos w sprawie ich łamania i kwestii więźniów politycznych oraz prześladowań szyickiej większości w królestwie rządzonym twardą ręką przez sunnicką dynastię.

To ostatnia papieska pielgrzymka, zapowiedziana na ten rok, po wizytach na Malcie, w Kanadzie i Kazachstanie.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gian Franco Svidercoschi

Analiza czterech lat pontyfikatu papieża Franciszka w kontekście zmieniającej się rzeczywistości świata, kultury, obyczajowości i samego Kościoła. Samotność, niezrozumienie i opozycja przestraszonych demontażem starego systemu – to cena, jaką przychodzi mu płacić.

Papież Bergoglio realizuje...

Skomentuj artykuł

Plan wizyty papieża w Bahrajnie. Jak spędzi cztery dni na Półwyspie Arabskim?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.