Watykan wyraził zgodę. Jest nowy greckokatolicki biskup na Ukrainie

Watykan wyraził zgodę. Jest nowy greckokatolicki biskup na Ukrainie
Pielgrzymka grekokatolików do Łagiewnik. Fot. Flickr / Episkopat News.
KAI / mł

Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego dokonał wyboru na biskupa pomocniczego Archieparchii Kijowskiej ks. Andrija Chimiaka.

Papież Franciszek udzielił swojej zgody na ten wybór, przydzielając nowemu biskupowi mu stolice tytularną w Cuicul – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Kim jest nowy biskup na Ukranie?

Bp Andrij Chimiak urodził się 13 kwietnia 1981 r. we Lwowie. W latach 1998-2005 odbył formację kapłańską w Wyższym Seminarium Duchownym we Lwowie, a w latach 2005-2008 studiował liturgikę na Papieskim Instytucie Wschodnim, uzyskując licencjat kanoniczny.9 maja 2012 r. przyjął święcenia diakonatu dla archieparchii kijowskiej, a 4 listopada następnego roku – kapłańskie. W latach 2009-2021 był asystentem sekretarza Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Od 2021 roku pełni funkcję sekretarza tegoż Synodu. Od 2011 roku jest także wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym im. Trzech Świętych Hierarchów w Kijowie. Oprócz ukraińskiego mówi po włosku, rosyjsku i angielsku.

KAI / mł

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Agnieszka Gołas

Urodzony aktor. Artystyczny fenomen. Geniusz nie tylko komediowy

Fascynował Wojciecha Młynarskiego i Jeremiego Przyborę, zachwycał Stanisława Bareję i Kazimierza Dejmka, zdobywał każdą publiczność. Ale to tylko jedna strona medalu. Zmagał się przecież z wizerunkiem „wesołka”...

Skomentuj artykuł

Watykan wyraził zgodę. Jest nowy greckokatolicki biskup na Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.