"Wigilii nie będzie". Wspólnota Sant’Egidio zaprasza na Święta z Ubogimi

"Wigilii nie będzie". Wspólnota Sant’Egidio zaprasza na Święta z Ubogimi
(fot. Łukasz Grudysz)
Sant’Egidio / KAI / pk

Już nie Wigilię, ale Święta z Ubogimi przygotowuje w tym roku warszawska Wspólnota Sant’Egidio w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. Podczas bożonarodzeniowego obiadu, który odbędzie się 25 grudnia w dolnym kościele, spodziewanych jest ponad 400 ubogich i bezdomnych gości.

Przez osiem ostatnich lat Wspólnota krótko przed świętami organizowała Wigilię z Ubogimi. W tym roku po raz pierwszy zaprasza osoby bezdomne do stołu dokładnie w Boże Narodzenie.

Z opowieści naszych przyjaciół wiemy, że Święta to szczególnie trudny moment, w którym samotność doskwiera najbardziej. Gdy ludzie wokół świętują, najmocniej tęskni się za domem i rodziną. Do tego sklepy, centra handlowe… wszystko pozamykane. Zostają tylko rzadko tego dnia kursujące tramwaje. Jak doświadczać ciepłych świątecznych uczuć, gdy nie ma nawet gdzie napić się ciepłej herbaty? - wyjaśniają organizatorzy. Apelują też o wsparcie organizacji świątecznego obiadu słowami kolędy: "Któż pobieży?".

- To jest wielki egzamin dla nas wszystkich z troski o godność człowieka - powiedział podczas ubiegłorocznej Wigilii z Ubogimi kard. Kazimierz Nycz, który również w tym roku zasiądzie do świątecznego stołu z ubogimi. Pomóc można na wiele sposobów. Wspólnota szuka zarówno wolontariuszy, którzy włączą się w przygotowania przed świętami, jak i osób gotowych pomóc w dniu obiadu. Można m.in. przygotować coś do jedzenia, kupić prezent, pomóc w przewiezieniu i ustawieniu stołów czy udekorowaniu sali, a także w serwowaniu potraw. Potrzebni są również muzycy i chórzyści, którzy wezmą udział w kolędowaniu.

DEON.PL POLECA

Osoby, które chciałyby się zaangażować, mogą poznać szczegóły podczas spotkań organizacyjnych.

7 grudnia (czwartek), godz. 17.30, Śródmieście, Kościół Wszystkich Świętych (biały budynek na terenie parafii), pl. Grzybowski 3/5

8 grudnia (piątek), godz. 19.00, Śródmieście, Politechnika Warszawska, Pałacyk Rektorski, ul Koszykowa 80 (zapraszamy zwłaszcza studentów warszawskich uczelni)

13 grudnia (środa), godz. 18.00, Ursynów, Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego (sala św. Józefa), al. KEN 10116 grudnia (sobota), godz. 16.00, Mokotów, Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, Rakowiecka 61

18 grudnia (poniedziałek), godz. 18.00, Ursynów, Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego (dolny kościół), al. KEN 101

Chęć pomocy można zadeklarować, wysyłając e-mail na adres santegidio.waw@gmail.com lub wypełniając formularz na stronie www.santegidio.pl. Inicjatywę można wesprzeć również wpłacając środki na konto Fundacji Sant’Egidio Polska (nr konta 43 1750 0012 0000 0000 3519 5197 z tytułem UBODZY).

Wspólnota Sant’Egidio została założona w 1968 r. w Rzymie przez Andreę Riccardiego. W Warszawie działa od 2008 r. Regularnie spotyka się z ubogimi podczas "kolacji na ulicy" oraz odwiedza bezdomnych na peryferiach miasta. Prowadzi też "Szafę Przyjaciół", w której osoby potrzebujące mogą zaopatrzyć się w ubrania. Tylko w ub. roku za pośrednictwem wspólnoty do ubogich trafiło blisko 2,5 tony żywności i prawie 10 tys. sztuk odzieży. Tradycja obiadu bożonarodzeniowego sięga 1982 r. W ub. roku do stołu ze Wspólnotą Sant’Egidio zasiadło 200 tys. ludzi w 73 krajach świata.

(fot. Łukasz Grudysz)

(fot. Łukasz Grudysz)

(fot. Łukasz Grudysz)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Wigilii nie będzie". Wspólnota Sant’Egidio zaprasza na Święta z Ubogimi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.