Winnica została dedykowana Franciszkowi

Winnica została dedykowana Franciszkowi
(fot. aurelian / Foter / CC BY-SA)
PAP / mh

Rodzinna miejscowość dziadków papieża Franciszka, Portacomaro koło Asti w Piemoncie na północy Włoch, postanowiła dedykować mu znajdującą się tam winnicę. To prezent dla papieża z okazji przypadającej w czwartek pierwszej rocznicy jego wyboru.

W nowej winnicy dedykowanej Franciszkowi rośnie znany i wysoce ceniony szczep winorośli grignolino, z którego produkuje się wyśmienity czerwony trunek. Winnica jest własnością gminy i została założona przed rokiem.
Burmistrz miejscowości Valter Pierini opowiedział, że 13 marca zeszłego roku zakończył właśnie naradę na temat założenia nowej winnicy w ramach przygotowań do wystawy Expo w Mediolanie w 2015 roku, gdy z Watykanu nadeszła wiadomość o białym dymie nad Kaplicą Sykstyńską, zwiastującym wybór papieża.
"Nie mogliśmy nawet sobie wyobrazić, że kilka minut później nasze miasteczko zostanie zapisane w historii wyboru papieża" - dodał.
“Papieska" winnica położona jest w odległości niecałych dwóch kilometrów od domu rodziny Bergoglio, gdzie mieszkali dziadkowie Franciszka ze strony jego ojca. Wyemigrowali oni do Argentyny w latach 20. zeszłego wieku.
Władze Portacomaro zapowiedziały, że winnica będzie prowadzona ściśle według zasad zrównoważonej uprawy i metod przyjaznych środowisku. Ze sprzedaży produkowanego tam wina będą finansowane lokalne inicjatywy społeczne, które mają być uzgadniane z działającym w pobliskim mieście Asti Komitetem Papieża Franciszka, założonym przez tamtejszego biskupa Francesco Ravinale.
Pierwsze winobranie w winnicy papieża zapowiedziano na wrzesień 2015 roku.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Winnica została dedykowana Franciszkowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.