Wkrótce obchody Światowego Dnia Młodzieży w diecezjach

Wkrótce obchody Światowego Dnia Młodzieży w diecezjach
Fot. depositphotos.com
KAI / tk

21 listopada w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata przypadają diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży. Bp Marek Solarczyk wyraził nadzieję, że „lokalne obchody pozwolą dobrze przygotować się do spotkania młodzieży całego świata w Lizbonie w 2023 roku”.

- Obchody lokalne mają potwierdzić to, co się dokonuje każdego dnia w wymiarze parafii, duszpasterstw i troski o młodego człowieka, o jego wiarę ale również o rozeznawanie powołań – powiedział przewodniczący Rady Episkopatu ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Zdaniem bp. Solarczyka diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży są potwierdzeniem tego, że ich uczestnikom na całym świecie bliskie są wartości związane z wiarą. Zauważył też, że w orędziu, jakie z okazji tegorocznych, lokalnych obchodów przygotował Franciszek, papież zachęca do dobrego przygotowania do ŚDM w Lizbonie. Z powodu pandemii to spotkanie nieco się przesunęło ale papieżowi zależy na tym, żebyśmy byli dobrze do niego przygotowani – zaznaczył ordynariusz radomski.

Decyzją Stolicy Apostolskiej, począwszy od bieżącego roku Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się nie w Niedzielę Palmową, lecz w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, która w tym roku przypada 21 listopada.

Hasło Światowego Dnia Młodzieży

Tematem tegorocznych obchodów i zarazem orędzia, które na XXXVI ŚDM papież przygotował do młodzieży, są słowa „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” zaczerpnięte z dziejów Apostolskich (Dz 26, 16). W liście przygotowanym na tę okazję Franciszek zachęca do medytacji sceny nawrócenia św. Pawła.

DEON.PL POLECA

Papież przypomina, że św. Paweł, nazywany „apostołem narodów” wcześniej był faryzeuszem i prześladowcą chrześcijan. „Oto kolejny paradoks: Pan pokłada Swą ufność właśnie w tym, kto go prześladował. Niczym Paweł, każdy z nas może usłyszeć w głębi serca ten głos, który mówi: „ufam ci. Znam twoją historię i biorę ją w swoje ręce, wraz z tobą. Nawet jeśli często byłeś przeciwko mnie, wybieram ciebie i czynię cię moim świadkiem”. Boska logika może z najgorszego prześladowcy uczynić wielkiego świadka – przekonuje papież.

W swoim orędziu papież zachęca: „Powstań i świadcz o miłości i szacunku, które można wprowadzać w relacje międzyludzkie, w życie rodzinne, w dialog pomiędzy rodzicami i dziećmi, młodymi i starszymi”.

Papież zachęca, by Światowy Dzień Młodzieży przeżywany na poziomie lokalnym w uroczystość Chrystusa Króla, będzie elementem duchowej pielgrzymki, zwieńczonej obchodami Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Zachęca do otwarci się „na niespodzianki Pana Boga”, który chce rozświetlić Swoim światłem drogę każdego człowieka.

„Otwórzmy się na słuchanie Jego głosu, także poprzez naszych braci i nasze siostry. W ten sposób będziemy pomagali sobie nawzajem wspólnie powstawać, a w tym trudnym momencie historii staniemy się prorokami nowych czasów, pełnych nadziei!” – zachęca Franciszek.

37. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie. Hasłem tego wydarzenia są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39).

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Pragnę wam powiedzieć, co mam nadzieję, że nastąpi po Światowym Dniu Młodzieży: mam nadzieję, że będzie hałas. Będzie hałas tutaj, w Rio, będzie hałas. Chciałbym jednak, by was było słychać w diecezjach, chcę, aby się...

Skomentuj artykuł

Wkrótce obchody Światowego Dnia Młodzieży w diecezjach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.