Wkrótce rozpocznie się proces byłego nuncjusza apostolskiego Francji oskarżonego o "napaści seksualne"

Wkrótce rozpocznie się proces byłego nuncjusza apostolskiego Francji oskarżonego o "napaści seksualne"
(fot. episkopat.pl)
KAI / PAP / jb

Były nuncjusz apostolski we Francji abp Luigi Ventura stanie przed sądem w Paryżu. Papieski dyplomata został oskarżony o „napaści seksualne”. Rozprawa rozpocznie się 10 listopada – informują francuskie media.

Obecność hierarchy na rozprawie potwierdził jego adwokat Bertrand Ollivier, dodając, że abp Ventura oczekuje jej, „aby bronić swego honoru i niewinności”.

Na początku 2019 r. nuncjusz oskarżony o obmacywanie młodych mężczyzn w Paryżu. Młody pracownik paryskiego merostwa, odpowiedzialny za kontakty międzynarodowe Mathieu de la Souchère ujawnił, że 17 stycznia podczas tradycyjnej ceremonii składania życzeń noworocznych z udziałem korpusu dyplomatycznego w ratuszu abp Ventura "kilkakrotnie, w tym raz przy świadkach", obmacywał go "bardzo natarczywie", komplementując, że jest "pięknym chłopcem". Paryska prokuratura wszczęła śledztwo. Podobne oskarżenia zgłosiło później jeszcze trzech kolejnych mężczyzn.

W kwietniu, pomimo immunitetu dyplomatycznego, abp Ventura zgodził się być przesłuchanym przez policję. Z kolei 22 i 23 maja został skonfrontowany z czterema mężczyznami, którzy oskarżają go o obmacywanie. Papieski dyplomata zdecydowanie zaprzeczył wszystkim stawianym mu zarzutom. Do konfrontacji doszło w lokalu policji na życzenie nuncjusza. Według Antoinette Frety, adwokatki jednego z oskarżycieli, abp Ventura uważa, że "oskarżenia są spiskiem" przeciwko niemu.

8 lipca 2019 r. hierarcha został pozbawiony immunitetu dyplomatycznego przez Stolicę Apostolską. Komentując tę bezprecedensową decyzję ówczesny dyrektor ad interim Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisotti wyjaśnił, że potwierdza ona wyrażaną od początku przez samego nuncjusza wolę pełnej współpracy z francuskim wymiarem sprawiedliwości. Dodał, że z podjęciem decyzji (na mocy Konwencji Wiedeńskiej z 1961 r. o stosunkach dyplomatycznych i w związku z procedurą karną dotyczącą nuncjusza) czekano do ogłoszenia "wniosków ze wstępnej fazy procedury, w której abp Ventura dobrowolnie uczestniczył".

Po utracie immunitetu dyplomatycznego, abp Ventura może być sądzony zgodnie z francuskim prawem.

9 grudnia abp Ventura skończył 75 lat i zgodnie z prawem kościelnym złożył rezygnację z funkcji nuncjusza apostolskiego we Francji, którą papież przyjął 17 grudnia.

Na zakończenie śledztwa prokuratura paryska wysłała wezwanie do 75-letniego hierarchy na rozprawę przed paryskim sądem karnym - powiedział AFP prokurator, potwierdzając informacje radia Europe 1 w tej sprawie.

Oskarżony "będzie obecny na rozprawie" - zapowiedział jego prawnik Bertrand Ollivier. "Czeka na tę rozprawę, by bronić swojego honoru i niewinności" - dodał mecenas, wskazując, że jego klient "dobrowolnie uczestniczył w śledztwie, zaakceptował przesłuchanie i konfrontację".

"To zwycięstwo" - skwitowała informację o procesie prawniczka jednego z powodów, mecenas Jade Dousselin. "Prokuratura potwierdza to, co mówiliśmy od samego początku, i umacnia ofiary (...) w tym, że bezkarność nie może dalej trwać" - dodała.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Wkrótce rozpocznie się proces byłego nuncjusza apostolskiego Francji oskarżonego o "napaści seksualne"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.