Włochy: 90 proc. uczniów uczęszcza na religie

KAI / psd

Lekcja religii w szkole publicznej jest okazją do poznania “właściwej wizji chrześcijańsko-katolickiego dziedzictwa oraz jego szczególnego wkładu w drogę ludzkości" - piszą włoscy biskupi w przesłaniu skierowanym do rodziców i uczniów w związku ze zbliżającym się terminem wyboru uczestnictwa w tej lekcji w przyszłym roku szkolnym, 2013-2014. Nauka religii to ich zdaniem forma wsparcia szkoły “w służbie ludzkiej osobie".

Dobrowolne nauczanie religii katolickiej przewidziane zostało w nowym konkordacie, zawartym między Stolicą Apostolska i Republiką Włoską w 1984 roku. Korzysta z niego zdecydowana większość uczniów, mianowicie 89,8 procent (91,5 w przedszkolu, 93,4 w szkole podstawowej, 91,3 w gimnazjum i 83,7 w liceum czy technikum).

“Jesteśmy przekonani, że szkoła będzie sobą, jeśli pomagać będzie młodym pokoleniom w sposób świadomy i twórczy wejść w posiadanie własnej tradycji. Lekcja religii pomoże szkole spełniać swe zadanie formacyjne i kulturowe, skłaniając uczniów do stawiania sobie radykalnych pytań na temat życia, miłości, tego wszystkiego, co przynależy do ludzkiej kondycji. Młodzi ludzie chcą być szczęśliwi i pielęgnować autentyczne marzenia. Lekcja religii w szkole jest w stanie towarzyszyć wyborowi projektu życia, dla którego inspiracją są wielkie pytania o sens i który otwarty jest na poszukiwanie prawdy i szczęścia, ponieważ miarą jest dla niego przeżycie religijne w swojej chrześcijańskiej formie, właściwej dla kultury naszego kraju" - stwierdzają włoscy biskupi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Włochy: 90 proc. uczniów uczęszcza na religie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.