Włochy: Dyskusja wokół projektu ustawy o zakazie rezygnacji w szkołach z obchodów Bożego Narodzenia i Wielkanocy

Włochy: Dyskusja wokół projektu ustawy o zakazie rezygnacji w szkołach z obchodów Bożego Narodzenia i Wielkanocy
Fot. TATYANA TOMSICKOVA / deopsitphotos.com
PAP / tk

Polemikę we Włoszech wywołała informacja o złożeniu w Senacie projektu ustawy, która zabrania zakazywania w szkołach obchodów Bożego Narodzenia i Wielkanocy, czyli ustawiania szopek i kultywowania innych tradycji związanych z tymi Świętami. Projekt złożyła rządząca partia Bracia Włosi.

Projekt ustawy, przygotowany przez senator Lavinię Mennunni, agencja ANSA podsumowała następująco: "ręce precz od szopki w szkołach".

DEON.PL POLECA
Celem nowych przepisów o ochronie tradycji jest, jak zaznaczono, przypomnienie "głębokiego ludzkiego znaczenia" Bożego Narodzenia i Wielkanocy i "związku, jaki łączy je z włoską tożsamością narodową". Projekt ustawy przewiduje postępowanie dyscyplinarne dla tych, którzy zabronią świątecznych chrześcijańskich symboli i zwyczajów w szkołach.

Prezes krajowego stowarzyszenia dyrektorów szkół Antonello Giannelli oświadczył: "Należy oczywiście uwzględniać tradycje kraju, ale narzucanie ich na mocy prawa jest nie na miejscu".

Związek zawodowy pracowników oświaty w centrali Cisl przypomniał, że Włochy są krajem świeckim i taka jest szkoła. - Takie działania, jak te, które ingerują w autonomię szkół, są nie do przyjęcia. Będziemy popierać w każdy możliwy sposób zasadę autonomii szkoły i laickości szkoły publicznej. Niech przeczytają Konstytucję - oświadczyła sekretarz generalna związku Gianna Fracassi.

ANSA przytoczyła też wypowiedź Veroniki Migani - dyrektor technikum zawodowego z Bergamo, do którego chodzą uczniowie 40 narodowości: "Nigdy nie mieliśmy problemów; w naszej szkole są choinki świąteczne, krzyże i nikt nigdy nie protestował".

- Ten projekt ustawy wydaje mi się prowokacją - stwierdziła. Zapewniła: "Nasza szkoła jest multietniczna. Eksponujemy nasze symbole bez żadnej obiekcji i respektujemy Ramadan obchodzony przez niektórych uczniów".

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Kowalski

Niezwykłe karty na wyjątkowy dzień!

Czas Bożego Narodzenia wprowadza nas w tajemnicę wielkiej miłości Boga do człowieka. W lichej stajence rodzi się Zbawiciel. W tych wyjątkowych dniach, gdy przeżywamy cud przyjścia Jezusa Chrystusa na ziemię,...

Skomentuj artykuł

Włochy: Dyskusja wokół projektu ustawy o zakazie rezygnacji w szkołach z obchodów Bożego Narodzenia i Wielkanocy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.