Włochy: rekonsekracja kościoła - symbolu trzęsienia ziemi w 2009 roku

Włochy: rekonsekracja kościoła - symbolu trzęsienia ziemi w 2009 roku
(fot. Lucamato/shutterstock.com)
KAI / ms

Kościół Santa Maria del Suffragio we włoskim mieście L’Aquila, symbol tragicznego trzęsienia ziemi w 2009 roku, został rekonsekrowany 6 grudnia.

Na uroczystość przybył prezydent Włoch Sergio Mattarella oraz francuska minister ds. europejskich Nathalie Loiseau. Kilkuletni remont świątyni był możliwy dzięki wsparciu ze strony Francji.

Świątynię w L’Aquili uznano za symbol trzęsienia ziemi z 6 kwietnia 2009 roku po tym, gdy zawaliła się jej kopuła w czasie transmisji na żywo prowadzonej przez włoską telewizję. W konsekwencji wstrząsów w górskim regionie Abruzji w centralnych Włoszech zginęło 309 osób, a 1600 odniosło rany.

Obok arcybiskupa L’Aquili kard. Giuseppe Petrocchiego, w rekonsekracji kościoła uczestniczyli także włoski minister kultury Alberto Bonisoli (z Ruchu Pięciu Gwiazd) oraz liczni inni politycy. Szczególnymi gośćmi było 40 dzieci, które urodziły się w rok po trzęsieniu ziemi.

Barokowy kościół z 1713 roku swoje istnienie zawdzięcza również trzęsieniu ziemi, ale z 1703 roku. Został zbudowany według planów Carlo Burattiego (1651-1743), architekta z Ticino, w miejscu zniszczonej przez kataklizm kaplicy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Włochy: rekonsekracja kościoła - symbolu trzęsienia ziemi w 2009 roku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.