"Bądźcie Mu wierne do końca". Bp Zając konsekrował w Krakowie sześć dziewic

"Bądźcie Mu wierne do końca". Bp Zając konsekrował w Krakowie sześć dziewic
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

Zostałyście zdobyte przez Chrystusa. Bądźcie Mu wierne do końca - mówił bp Jan Zając do sześciu kobiet, które na jego ręce złożyły śluby czystości. Obrzęd konsekracji odbył się w katedrze na Wawelu.

W homilii bp Zając mówił o tym, że dziewice, gdy Kościół prosi Ducha Świętego, by je konsekrował, stają się ""oblubienicami Chrystusa, zaślubionymi z Nim". - A kiedy na pytanie biskupa odpowiadają, że chcą tego dostąpić, otwiera się przed nimi głębia życia - mówił.

- Oblubieniec pozostaje niewidzialny, a wy macie o Nim świadczyć - apelował do sześciu nowych dziewic konsekrowanych. Wyjaśniał, że przyjęta przez nie obrączka jest symbolem Jego obecności, która "tworzy wieczne więzy". - Zostałyście zdobyte przez Chrystusa. Bądźcie Mu wierne do końca - prosił.

Dodał także, że kobiety same najpierw musiały w sercu uwierzyć, że Chrystus chce je poślubić. Wyjaśniał, że wówczas powstaje między nimi, a Jezusem szczególna więź, a jej owocem jest oddanie Mu siebie w darze.

W archidiecezji krakowskiej są obecnie 42 dziewice konsekrowane. Do stanu wdów konsekrowanych należy 18 osób.

DEON.PL POLECA

Dziewice służą Kościołowi, prowadząc grupy formacyjne, tworząc stowarzyszenia lub działając indywidualnie w swoich środowiskach: w pracy, w rodzinie, wśród przyjaciół. W Kościele katolickim są trzy indywidualne formy życia konsekrowanego: pustelnicy, dziewice i wdowy. Istniały one już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, jeszcze zanim powstały zakony. Zaczęły się odradzać po II Soborze Watykańskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Bądźcie Mu wierne do końca". Bp Zając konsekrował w Krakowie sześć dziewic
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.