Włochy: w Dolomitach rozpoczęło się Europejskie Spotkanie Ruchu Focolari

Włochy: w Dolomitach rozpoczęło się Europejskie Spotkanie Ruchu Focolari
(fot. depositphotos.com)
KAI / df

Ponad 3 tysiące osób weźmie w sumie udział w rozpoczętym w niedzielę w Fiera di Primiero we włoskich Dolomitach pierwszym kontynentalnym spotkaniu ruchu Focolari, tzw. "Mariapoli". Wydarzenie, organizowane w 70. rocznicę zainaugurowania spotkań "charyzmatu jedności" potrwa do 11 sierpnia.

Jak podkreślają organizatorzy, tegoroczne spotkanie cieszy się dużym zainteresowaniem. W ciągu kilku tygodni rezerwacje znacznie przekroczyły ilość dostępnych miejsc. Dotychczas zarejestrowano prawie 3 tysiące osób. Każdego tygodnia Dolomity odwiedzi około 600 członków Ruchu Focolari.

- Europejskie "Mariapoli" [miasto Maryi - przyp. red. KAI] odbywa się w rzeczywistości, kiedy nasz kontynent jest coraz bardziej podzielony. Naszym marzeniem jest zorganizowanie wydarzenia, które podkreśli piękno kontynentu europejskiego w całej jego różnorodności, gdzie bogactwo każdej kultury ukaże się na wspaniałym gobelinie, jakim jest Europa - podkreśla Peter Forst z Focolari. - Wierzymy, że poprzez dzielenie się i coraz większą znajomość naszych doświadczeń, naszych kultur i naszej historii możemy położyć podwaliny pod bardziej zjednoczoną Europę - dodaje.

"Mariapoli" jest spotkaniem, w którym obywatele tymczasowego miasta starają się zbudować nowy typ społeczeństwa oparty na relacjach, takich jak w rodzinie: braterstwo i wzajemny szacunek są w centrum tych wakacji. Uczestnicy będą gościć w wynajętych hotelach, instytutach religijnych, domach i mieszkaniach, w pięknej włoskiej dolinie Primiero.

Grupa osób z różnych krajów europejskich przygotowała czterotygodniowy program, który obejmie serię wybranych tematów, momenty wymiany kulturalnej, warsztaty i debaty przy okrągłym stole.

- Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Uczestnicy będą mieli szeroki wybór: spacery, wycieczki i inne wydarzenia kulturalne - wyjaśnia Anna Siewniak z Wielkiej Brytanii, członek komisji programowej spotkania. W rozmowie z CatholicIreland.net podkreśla, że jednym z celów Europejskiego "Mariapoli" jest stworzenie "przestrzeni do wymiany bogactw naszych kultur i naszych doświadczeń", na przykład poznając muzykę i tańce narodowe.

Pierwsze, zorganizowane w 1959 roku spotkanie w Fiera di Primiero wspomina Maria Voce, prezydent Ruchu Focolari. - Spaliśmy w klasach szkolnych, wszystkie materace były na podłodze. Między każdym łóżkiem było krzesło i to było jedyne umeblowanie. Nie było szafek, nie było luster, ale to nie zaszkodziło doświadczeniu - opowiada. Wskazuje, że choć "Mariapoli" było ubogie materialnie, to jednak było bardzo bogate "w łaski duchowe". - Nadprzyrodzoność zbudowana przez wszystkich wciągała uczestników - dodaje.

Tegoroczne motto spotkania brzmi "Mierzyć wysoko". Relacje z wydarzeń można śledzić za pośrednictwem kanału European Mariapolis na platformie Youtube.

"Mariapoli", dosłownie "Miasto Maryi", to najbardziej charakterystyczne ze spotkań Ruchu Focolari. Wszyscy razem: dorośli, dzieci, osoby różnego pochodzenia, zawodów i stanu spotykają się, by przeżyć swojego rodzaju laboratorium braterstwa w świetle Ewangelii. Linią wiodącą tego oryginalnego doświadczenia powtarzającego się w wielu krajach świata jest "złota reguła", która zaprasza, żeby czynić innym to, co byśmy chcieli, aby nam czyniono.

Pierwsze "Mariapoli" odbywały się w Dolomitach, górach w okolicach Trydentu. Gromadziły młodzież, rodziny, robotników, polityków. Tworzył się zalążek społeczeństwa odnowionego poprzez miłość ewangeliczną. Ludzie z południowego Tyrolu, z Włoch, Francji, Niemiec, którzy się tam spotkali doświadczali, jak znikają urazy i uprzedzenia.

Już od pierwszych "Mariapoli" ich cechą charakterystyczną była międzynarodowość. Dzięki temu nastąpiła ekspansja ruchu od 1952 roku do różnych krajów Europy, a od 1958 na inne kontynenty. W 1959 roku przez Fiera di Primiero przewinęło się 10 000 osób. Obecnie "Mariapoli" odbywają się na 5 kontynentach. W Polsce pierwsze takie spotkanie odbyło się w 1969 roku w Zakopanem.                 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Włochy: w Dolomitach rozpoczęło się Europejskie Spotkanie Ruchu Focolari
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.