Włoscy Żydzi: nigdy dotąd nie odnotowano takiej jedności w dialogu z Kościołem

Włoscy Żydzi: nigdy dotąd nie odnotowano takiej jedności w dialogu z Kościołem
(fot. mikhail / Shutterstock.com)
KAI / pk

Wyjątkowo dużo uwagi spotkaniu Franciszka z grupą rabinów z Europy, Ameryki i Izraela 31 sierpnia poświęca w swym najnowszym biuletynie Związek Żydów Włoskich.

Przedstawiony przez gości dokument "Między Jerozolimą a Rzymem" nazwano tu "historycznym krokiem naprzód", przypominając, że ukazuje się on w "pięćdziesiąt lat po deklaracji «Nostra aetate»" i "mówi o tym, czego dokonano w ramach dialogu między judaizmem a Kościołem katolickim".

Komentarz podkreśla też, że dokument przygotowali i przedstawili w Watykanie "przedstawiciele trzech najważniejszych międzynarodowych instytucji rabinackich - Konferencji Rabinów Europejskich, Głównego Rabinatu Izraela i Rady Rabinackiej Ameryki", dlatego ma on "zasadnicze znaczenie dla stosunków między obu rzeczywistościami, (...) po raz pierwszy bowiem międzynarodowy rabinat ortodoksyjny wystąpił ze wspólną propozycją na temat dialogu międzyreligijnego z Kościołem katolickim".

W biuletynie wymieniono kilku znamienitych uczestników czwartkowej audiencji w Watykanie, poczynając od Pinchasa Goldschmidta - głównego rabina Moskwy i przewodniczącego rabinów Europy po wiceprzewodniczącego tego gremium i głównego rabina Rzymu Riccardo Di Segniego, a także Ratzona Arusiego - przewodniczącego komisji głównego rabinatu Izraela ds. stosunków z innymi religiami oraz Elazara Muskina, stojącego na czele Rady Rabinackiej Ameryki.

DEON.PL POLECA

O historycznej wadze dokumentu przedstawionego papieżowi, nad którym pracowano dwa lata, rabin P. Goldschmidt powiedział, że "nigdy dotąd w świecie ortodoksyjnym nie odnotowano takiej jedności w sprawie dialogu z Kościołem". Po czym dodał, że rosnące zagrożenie wolności religijnej stawia przed żydami i katolikami dwojakie zadanie: "walczyć ze świeckim ekstremizmem z jednej strony i z religijnym z drugiej". Wyjaśnił, że ma na myśli "ruchy natury ksenofobicznej, które godzą w wolność religijną i mylą na przykład islam jako religię z radykalizmem, a z drugiej zagrożenie ze strony ekstremalnej i wypaczonej wersji islamu, którego ofiary obserwujemy na Bliskim Wschodzie i na całym świecie".

Biuletyn przytacza też wypowiedź przedstawiciela strony katolickiej, sekretarza Komisji ds. Stosunków Religijnych z Judaizmem o. Norberta Hofmanna SDB, który przyznaje, że przyjęła ona dokument rabinów ortodoksyjnych "niezwykle gorąco, niczym mały cud. Nigdy wcześniej trzy organizacje rabinów ortodoksyjnych nie wypowiadały się w tak zgodny sposób i tak pozytywnie o promocji dialogu".

Na zakończenie komentarza biuletyn Związków Żydów Włoskich cytuje słowa rabina Ratzona Arusiego o wkładzie w ten dialog papieża i który przypomina, że "Bergoglio uznał nową formę antysemityzmu, mającą na celu zaatakowanie i delegitymizację Izraela. Nasze wspólne zaangażowanie z Kościołem powinno doprowadzić do mobilizacji jak największej liczby osób, aby położyć kres nieustannej nienawiści do drugiego, do obcego - dodał przewodniczący komisji Głównego Rabinatu Izraela ds.stosunków z innymi religiami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Włoscy Żydzi: nigdy dotąd nie odnotowano takiej jedności w dialogu z Kościołem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.