Wracają większe obostrzenia dla uczestników liturgii w strefach czerwonej i żółtej

Wracają większe obostrzenia dla uczestników liturgii w strefach czerwonej i żółtej
fot. Depositphotos
Czwartek, 18:22
KAI / pk

Od soboty 17 października obowiązywać będą nowe zasady podczas uroczystości religijnych - zdecydował w czwartek rząd.

Poinformowano, że w strefie żółtej w czasie sprawowanych liturgii będzie mogło przebywać w kościele maksymalnie 1 osoba na 4 mkw. W strefie czerwonej będzie mogło przebywać maksymalnie 1 osoba na 7 mkw powierzchni świątyni.

Inne obostrzenia dla strefy czerwonej to m.in. - od 19 października - zakaz organizowania imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje) oraz udział w zgromadzeniach publicznych maksymalnie do 10 osób.

Szkoły wyższe i ponadpodstawowe mają przejść na tryb nauczania zdalnego (z wyłączeniem zajęć praktycznych). Wydarzenia sportowe będą mogły się odbywać, ale bez udziału publiczności. W przypadku wydarzeń kulturalnych dopuszczalne będzie 25% obłożenia publiczności. Zawieszona zostaje natomiast działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Zaostrzone też zostały obostrzenia dotyczące branży gastronomicznej. Bary czy restauracja w obu strefach mogą działać w godz. 6-21 (co drugi zajęty stolik), a potem jedynie na wynos.

Transport publiczny - obie strefy: 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich.

Ponadto w strefie czerwonej dochodzi ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych - do 5 osób na 1 kasę.

W strefie żółtej szkoły wyższe i ponadpodstawowe przechodzą na nauczania hybrydowe. W weselach i konsolacjach będzie mogło brać udział maksymalnie 20 osób, ale bez zabaw tanecznych.

Podobne jak w strefie czerwonej mają obowiązywać zasady funkcjonowania obiektów sportowych (zamknięte) oraz organizacji wydarzeń sportowych (bez udziału publiczności) i kulturalnych (25% publiczności).

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował ponadto o rozszerzeniu strefy czerwonej do 152 powiatów. Włączone do niej zostało 11 miast wojewódzkich, w tym Warszawa, Kraków, Poznań, Lublin, Łódź, Trójmiasto czy Częstochowa.

- Chcemy obronić gospodarkę, chcemy obronić życie i zdrowie naszych obywateli. Polska zajmuje w Europie 17. miejsce pod względem zachorowań na 100 tys. mieszkańców. To dla nas nie jest powód do uspokojenia - powiedział premier Mateusz Morawiecki, uzasadniając wprowadzenie nowych obostrzeń sanitarnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz
21,54 zł
35,90 zł

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Wracają większe obostrzenia dla uczestników liturgii w strefach czerwonej i żółtej
Komentarze (18)
JK
~J K
17 października 2020, 08:57
Nieodpowiedzialność i niefrasobliwość biskupów i niektórych księży i zakonnic sprawiły że kościoły stały się rozsadnikami wirusów.
IK
~In Kab
19 października 2020, 22:39
Serio? A to nie Wuhan?
AG
Andrzej Górny
16 października 2020, 06:13
Rząd decyduje o sposobie sprawowania Eucharystii!? Jakim prawem?! A może Msza Święta jest tylko dla celebrujących Ją księży!?
Tomek Pe
Tomek Pe
16 października 2020, 15:20
Dziś zmarły 132 osoby. Jeszcze za mało, żebyś przyznał, że jest epidemia.
EA
~Ewa Adam
18 października 2020, 04:16
W którym miejscu rząd decyduje o sprawowaniu Eucharystii???!!! Uważa pan, panie Andrzeju, że ilość osób w kościele ma wpływ na sposób sprawowania Eucharystii??? Jak jest więcej ludzi, to ksiądz sprawuje inaczej, niż gdy jest mniej? Wg. pana jaka ilość ludzi w kościele powoduje zmianę??? A słyszał pan o przypadkach, gdy konieczne jest odprawianie tzw. "mszy bez ludu", podczas której nie ma nawet ministranta? (Wtedy rzeczywiście są pewne zmiany). Msza św. nie jest dla ludzi. Jest ze względu na ludzi. Jest uobecnieniem ofiary Jezusa. Jest łamaniem Chleba "na pamiątkę", który staje się Ciałem, jest staniem na Golgocie pod Krzyżem, jest dziękczynieniem (greckie "Eucharisteo") za przelaną Krew, którą zostaliśmy odkupieni... To nie przedstawienie w teatrze, które się panu należy!
MS
~Monika Sienkiewicz
18 października 2020, 14:34
A ile z tych osób nie było od miesięcy leczonych na inne choroby, np. na raka??? Mojej koleżanki matka miała mieć w kwietniu operację usunięcia nowotworu piersi, ale przesunięto ją na sierpień. Dwa tygodnie przed terminem kobieta zmarła. Miała koronawirusa, ale nie miała żadnych objawów, mimo to jej śmierć zalizono w poczet pandemii. Dlaczego? Aby niekompetencja polityków i urzędasów NFZ niewyszła na jaw. Koleżanka jest przybita i mówiła mi, że ciągle się zastanawia, czy gdyby operacja odbyła się planowo, to jej matka by dziś żyła.
IK
~In Kab
19 października 2020, 22:41
Ma pan na myśli to, ze kościół ma 7m2 i to wystarczy tylko dla jednego księdza?
IK
~In Kab
19 października 2020, 22:44
Trudniej w to uwierzyć niż w COVIDa... hmm
AN
~Agucha Nieslucha
16 października 2020, 00:19
17 pod względem zachorowań ale 6 miejsce w Europie jeśli chodzi o śmiertelność z powodu covid ....
TT
~Teribelka Teribelka
15 października 2020, 22:52
"W weselach i konsolacjach będzie mogło brać udział maksymalnie 20 osób, ale bez zabaw tanecznych." - co to za konsolacja (stypa) bez zabawy tanecznej ?
AC
~aster cxza
15 października 2020, 20:09
Ale pewnie bierzmowania po 100 młodzieży będą się nadal odbywać bo kto odważy się kościółkowi polskiemu zabronić. Gołym okiem widać że to nie żaden kościół tylko korporacja finansowa i frakcja polityczna :)
EH
Eryk Hoppe
16 października 2020, 10:27
Oj, nie tak, nie tak. Przed nami odkładane z wiosny bierzmowanie ok. 80 osób, ale przewidująco organizowane, z respektem dla wprowadzonych ograniczeń, z szacunkiem dla zdrowia i życia wszystkich zainteresowanych; rozważane jest też kolejne przesunięcie daty udzielenia tego sakramentu. Domyślam się iż targają panem/panią gwałtowne emocje, ale proszę nie łączyć jednego z drugim w tak nieuczciwy sposób.
MS
~Monika Sienkiewicz
18 października 2020, 14:39
U nas wszystko odbywało się na wiosnę, ale proboszcz mądrze zrobił - bierzmowanie i komunia przez miesiąc co tydzień po 10-cioro dzieci. Obostrzenia wprowadzona i przestrzegane, ale i dzieci dostąpiły sakramentów,
WS
~Witold Słojkowski
15 października 2020, 19:38
Jakim prawe słudzy antychrysta dyktują ile osób może przychodzić na mszę. Episkopacie, czas wypowiedzieć za Prymasem Tysiąclecia- Non possumus.
Tomek Pe
Tomek Pe
16 października 2020, 15:22
Napisz bezpośrednie listy do tych członków Episkopatu, którzy są zakażeni i tych w kwarantannie. Mają teraz więcej czasu to może przeczytają.
J2
Jerzy 2
17 października 2020, 16:45
@Witold. Tak jak Tomek Pe polecam napisać do już zakażonych biskupów i zapytać czy nie żałują że nie nosili maseczek w Łodzi... Antychryst ogranicza ilość wiernych na Mszach ! czy wy ludzie się dobrze czujecie ?
TJ
~Tylko Ja
18 października 2020, 01:12
Jak się nie widzi nic poza czubkiem nosa to i religia jest wygodnym narzędziem obserwowania go...
EA
~Ewa Adam
18 października 2020, 04:21
Panie Witoldzie proszę uważać na widelec podczas obiadu. Bo jak się pan niechcący przekłuje, to się rozlegnie niezły huk. ;-D

Skomentuj artykuł

Wracają większe obostrzenia dla uczestników liturgii w strefach czerwonej i żółtej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.