Współcześni zakonnicy mają pociągać ludzi

Współcześni zakonnicy mają pociągać ludzi
(fot. Alex E. Proimos / Foter / CC BY-NC)
KAI / ptsj

"Zakonnicy i zakonnice swym życiem mają zdumiewać i pociągać ludzi" - zauważyła s. Bonawentura Stawarz OCPA z klasztoru Zakonu Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji w Kętach. W przededniu inauguracji Roku Życia Konsekrowanego zakonnica przypomina w rozmowie z KAI, że to "chrześcijaństwo i zakony ukształtowały kulturę europejską, choć współczesna Europa się tego wypiera".

Zdaniem siostry klaryski, Rok Życia Konsekrowanego powinien być przeżywany jako czas łaski dla całego Kościoła i wyzwanie do podjęcia refleksji nad tym wielkim darem, jakim jest życie konsekrowane. "Na przestrzeni wieków Duch Święty, w zależności od potrzeb wzbudzał w Kościele różne jego formy. To zakony odegrały ważną rolę w dziejach świata i naszej ojczyzny zarówno na polu ewangelizacji, jak i w dziedzinie kultury, nauki i gospodarki. To chrześcijaństwo i zakony ukształtowały zdecydowanie kulturę europejską, choć współczesna Europa się tego wypiera. Swą modlitwą, działalnością apostolską i cichą obecnością zakony towarzyszą Kościołowi na jego drodze" - zaznaczyła.

Jak zauważyła siostra, papież Franciszek wielką wagę przykłada do roli współczesnych zakonników, którzy swym życiem mają zdumiewać i pociągać ludzi, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju Kościoła. "Wsłuchując się zatem w głos Pasterza, powinniśmy dawać światu takie świadectwo. Przede wszystkim świadectwo naszej osobistej relacji z Jezusem. To On przemienia nasze życie, nadaje mu sens i cel. Spotkanie z Nim zawsze napełnia nadzieją i radością, i to trzeba dać światu. Trzeba bardzo mocno świadczyć o pięknie naśladowania Jezusa" - dodała.

Zdaniem s. Bonawentury, klaryski, jako adoratorki Najświętszego Sakramentu, powinny dodatkowo dzielić się swym skarbem i charyzmatem. "Adoracja, ciche trwanie u stóp Pana i wpatrywanie się w Jego Oblicze daje siłę i moc" - podkreśliła, przypominając, że zaproponowany przez papieża rok pobudza do wyrażenia dziękczynienia za dar powołania zakonnego każdej osoby konsekrowanej.

"Dla nas dodatkowo będzie to okazja do wdzięczności za 160 lat istnienia naszego Zakonu Klarysek od Wieczystej Adoracji. Trwamy już od kilku tygodni w nowennie przygotowującej nas bezpośrednio do tego wydarzenia" - przyznała.

Rok Życia Konsekrowanego w diecezji bielsko-żywieckiej rozpocznie się 22 listopada uroczystą Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie. Liturgię pod przewodnictwem bpa Romana Pindla poprzedzi konferencja o. Aleksandra Kozy OP i adoracja Najświętszego Sakramentu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Współcześni zakonnicy mają pociągać ludzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.