"Wszystko się zaczyna od momentu, w którym Jezus łamie dotychczasowe kanony zachowań"

"Wszystko się zaczyna od momentu, w którym Jezus łamie dotychczasowe kanony zachowań"
(fot. diecezjakoszalin.pl)
KAI/ ed

Dziennikarze z regionu koszalińsko-kołobrzeskiego spotkali się z bp. Edwardem Dajczakiem na przedświątecznej rozmowie o sensie Świąt Wielkanocnych. Hierarcha zwrócił uwagę na proces dochodzenia do sensu świętowania. Jest nim dociekanie prawdy i próba nawiązania głębokiej relacji z Bogiem.

Spotkanie, w którym wzięli udział pracownicy mediów z całego regionu, odbyło się 8 kwietnia w domu biskupim w Koszalinie. Za pośrednictwem mediów biskup przedstawił diecezjanom, w jaki sposób warto przeżyć Wielkanoc i prowadzący do niej Wielki Tydzień. - To najważniejszy tydzień w chrześcijaństwie. Wszystko się zaczyna od momentu, w którym Jezus, w sposób zaskakujący, szokujący, łamie dotychczasowe kanony zachowań, postaw. Kiedy Krzyż jest tuż, tuż, i Jezus ma świadomość sytuacji dokoła i tego co Go czeka, On wówczas pięknie obdarowuje swoich najbliższych: miłością, którą ich osłania. I próbuje im wskazać drogę, po to, by ich umocnić - powiedział na wstępie gospodarz spotkania.

Miłość, która jest trudna do wyobrażenia

Następnie ukazał, że wciąż obecne w świecie ludzkie okrucieństwo wyraziło się w ukrzyżowaniu Chrystusa. Ale że to nie jest jedyny wymiar Krzyża. - Z jednej strony jest ludzka zdolność do okrucieństwa, która przeraża. A z drugiej strony to miłość, która jest trudna do wyobrażenia: kiedy daje się innym życie, nie będąc przymuszonym, by mękę i śmierć wziąć na siebie - stwierdził.

Według biskupa przez coroczne przeżywanie Świąt Wielkanocnych chrześcijanie są prowadzeni do coraz bardziej osobistego przeżywania największych tajemnic Odkupienia.Biskup przestrzegał, by nie dać sobie tego odebrać i nie dać się zdominować konsumpcji, ograniczając świętowanie do poziomu zastawionego stołu. Jak zauważył, towarzyskie spotkania nie docierają do istoty tajemnicy Zbawienia.

Radykalność otwarcia na poszukiwania

Zwrócił przy tym uwagę, by mieć odwagę na bardziej młodzieńczą postawę, która - nawet jeśli stawia wszystko bardziej radykalne: "albo-albo", może stać się autentycznym poszukiwaniem odpowiedzi. - To jest bardzo ewangeliczne. Bo młodzi myślą: albo nie ma nic, albo coś jest. A jeśli tak, to oni próbują szukać, stawiają pytania. Te pytania są dla nas wygodne lub nie, ale młodzi są rzeczywiście ludźmi poszukującymi. Ta radykalność otwarcia, ta postawa poszukiwania, to jest właśnie piękno młodości - zwrócił uwagą biskup, nawiązując przy tym do słów papieża Franciszka, że cały Kościół powinien być młody.

Biskup zaznaczył, że odpowiedzią na wszelkie troski, wątpliwości jest właśnie Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. - Wielkanoc dla uczniów Jezusa to święto niepodległości - powiedział. - To święto wolności, w którym człowiek może się czuć uwolniony od tego wszystkiego, co jest brzemieniem, z którym sobie nie poradzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Wszystko się zaczyna od momentu, w którym Jezus łamie dotychczasowe kanony zachowań"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.