„Wykorzystujmy każdą okazję, aby czynić dobro” – zachęca Papież wiernych przed modlitwą Anioł Pański

KAI / jk

Do postawy zadziwienia Bożymi darami i wykorzystywania różnych okoliczności życia do czynienia dobra, zgodnie z przesłaniem przeznaczonej na dzisiejszą liturgię Ewangelii, zachęcił Ojciec Święty przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież wyszedł do czytanego w dzisiejszej liturgii fragmentu Ewangelii (J 9, 1-41), w której jest mowa o przywróceniu przez Pana Jezusa wzroku człowiekowi niewidomemu od urodzenia. Zwrócił uwagę na reakcję uczniów, pytających – zanim nastąpił cud – o to, kto jest winny jego ślepoty: cierpi z powodu grzechu, jaki sam popełnił, czy też chodzi tu o grzech jego przodków. Następnie, już po uzdrowieniu, papież zwrócił uwagę na sceptyczną reakcję sąsiadów, protestujących uczonych w Piśmie i faryzeuszów oraz na pełną lęku reakcję rodziców uzdrowionego. Zauważył, że serca tych osób są zamknięte z różnych powodów: bo szukają winowajcy, bo nie potrafią się zadziwić, bo nie chcą się zmienić, bo paraliżuje ich strach. Natomiast jednym dobrze reagującym na cud jest sam uzdrowiony, który daje świadectwo o Jezusie: niczego nie wymyśla i niczego nie ukrywa. Nie obawia się „ponieważ Jezus obdarzył go pełną godnością: w szabat, na oczach wszystkich, uwolnił go i dał mu wzrok, nie żądając od niego niczego, nawet podziękowania, a on daje temu świadectwo”.

Franciszek zwrócił uwagę, że ten fragment Ewangelii zachęca do zastanowienia się nad naszymi postawami, czy „umiemy dostrzec dobro i być wdzięczni za otrzymane dary? Czy dajemy świadectwo o Jezusie, czy też rozsiewamy krytykę i podejrzenia? Czy jesteśmy wolni w obliczu uprzedzeń, czy też wiążemy się z tymi, którzy szerzą negatywizm i plotki? Czy z radością mówimy, że Jezus nas kocha i zbawia, czy też, jak rodzice człowieka, który urodził się niewidomy, dajemy się zastraszyć z obawy przed tym, co ludzie pomyślą? Ponadto, jak przyjmujemy trudności i cierpienia innych? Jako przekleństwa, czy jako okazje, by stać się im bliskimi z miłością?” – zachęcił Ojciec Święty.

„Prośmy o łaskę, abyśmy każdego dnia byli zadziwieni Bożymi darami i abyśmy różne okoliczności życia, nawet te najtrudniejsze do zaakceptowania postrzegali jako okazje do czynienia dobra, tak jak to uczynił Jezus ze niewidomym. Niech Matka Boża nam w tym pomaga, wraz ze św. Józefem, człowiekiem sprawiedliwym i wiernym” – powiedział papież przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

„Wykorzystujmy każdą okazję, aby czynić dobro” – zachęca Papież wiernych przed modlitwą Anioł Pański
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.