"Wyobraźnia miłosierdzia". Bielskie szkoły zebrały 128 tys. zł dla hospicjum.

"Wyobraźnia miłosierdzia". Bielskie szkoły zebrały 128 tys. zł dla hospicjum.
Wręczenie podziękowań podczas zakończenia 18 edycji "Pól Nadziei". Fot. diecezja.bielsko.pl
diecezja.bielsko.pl / mł

Bielskie hospicjum stacjonarne działa od 2016 roku. Utrzymuje się z dotacji NFZ i charytatywnych zbiórek. Wspiera je 48 szkół z terenu diecezji bielsko-żywieckiej, które w tym roku w ramach akcji "Pola Nadziei" zebrały ok 128 tys. złotych. 

- Dziękuję za to, że macie w sobie i coraz bardziej kształtujecie postawę ludzi, dla których wyobraźnia miłosierdzia nie jest pustym hasłem. Czujecie odpowiedzialność za tych, którzy są naznaczeni szczególnym krzyżem bólu i cierpienia – mówił bp Piotr Greger podczas nabożeństwa ekumenicznego, które było zakończeniem 18 edycji "Pól Nadziei"

DEON.PL POLECA
W akcji charytatywnej brało udział 48 szkół z Bielska-Białej, terenu gmin powiatu bielskiego, z Czechowic-Dziedzic oraz Skoczowa, a także 5 salwatoriańskich parafii w USA. Szkolne społeczności zbierały pieniądze na rzecz bielskiego hospicjum stacjonarnego im. Jana Pawła II.  20 czerwca 2022 r. w bielskim kościele NMP Królowej Polski odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, wręczono także podziękowania tym szkołom, które zaangażowały się w pomoc na rzecz hospicjum.

- Prawdziwym wyróżnikiem naszego człowieczeństwa jest to, kiedy pomagamy komuś innemu. Zwłaszcza takiemu człowiekowi, który nic nie może, który jest zupełnie zależny od nas – powiedział ks. Józef Figiel SDS, prowincjał polskiej prowincji salwatorianów. To właśnie Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne przy bielskiej parafii księży salwatorianów zainicjowało budowę bielskiego hospicjum. Jak poinformowała prezes SSH Grażyna Chorąży, na utrzymanie hospicjum św. Jana Pawła II potrzeba rocznie 4,5 mln zł. NFZ pokrywa 60 proc. tych kosztów, a brakującą kwotę musi zabezpieczyć SSH, zarządzające obiektem. W minionym roku utrzymanie jednego pacjenta kosztowało 13 tys. 500 zł.

- W naszym hospicjum znajduje się 28 łóżek dla chorych. Pobyt dla pacjentów jest nieodpłatny, więc możemy tylko liczyć na ludzi dobrej woli i wielkiego serca. Przyjmujemy pacjentów w różnym wieku i na krótszy lub dłuższy czas – dodała Chorąży.

Od początku funkcjonowania bielskie hospicjum przyjęło 700 pacjentów w hospicjum stacjonarnym oraz 130 w hospicjum domowym, które działa od trzech lat.

Źródło: diecezja.bielsko.pl / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Nowe, poszerzone wydanie bestselleru bpa Grzegorza Rysia.

Miłosierdzie pozostaje wielką tajemnicą Boga i wielkim skandalem w oczach ludzi. Zawiera w sobie to, z czym mamy największe trudności: współczucie, przebaczenie, nawrócenie. Nie stawia warunków, nie zna...

Skomentuj artykuł

"Wyobraźnia miłosierdzia". Bielskie szkoły zebrały 128 tys. zł dla hospicjum.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.