Wolontariusze kieleckiej Caritas pomogą jedynemu hospicjum w Rwandzie

Wolontariusze kieleckiej Caritas pomogą jedynemu hospicjum w Rwandzie
Fot. Depositphotos
KAI / pk

Jedyne hospicjum w Rwandzie, założone i prowadzone przez polskie misjonarki otrzyma wsparcie dzięki kieleckiej akcji "Serce dla Hospicjum". Caritas Diecezji Kieleckiej z własnych środków przeznaczy na ten cel równowartość 10% wysokości datków zebranych w ramach akcji.

Chodzi o hospicjum w Kabudze, miejscowości odległej o 15 km od stolicy kraju - Kingali. Właśnie tam polskie misjonarki, Siostry od Aniołów, założyły w 2013 roku pierwsze, i jak dotąd jedyne w kraju, hospicjum, noszące imię św. Jana Pawła II. Siostry niosą tam pomoc najciężej chorym, kierowane miłością bliźniego oraz ideą, która przyświeca działalności hospicyjnej Caritas w Polsce: ograniczyć ból, zapewnić wsparcie psychologiczne i opiekę duszpasterską, towarzyszyć w bólu i - zazwyczaj - w ostatniej drodze.

Potrzeby tamtejszego hospicjum są ogromne, tym bardziej, że ośrodek świadczy także pomoc ambulatoryjną okolicznym mieszkańcom. Taką funkcję ma spełniać również sala rehabilitacyjna, którą zbudowano w 2021 roku. Obecnie wymaga wyposażenia w sprzęt do ćwiczeń, który pozwoliłby rehabilitantom skuteczniej pomagać pacjentom hospicjum i innym chorym.

W Rwandzie opieka paliatywna dopiero powstaje

Jam można przeczytać na stronie internetowej hospicjum, w Rwandzie, gdzie opieka paliatywna dopiero powstaje, chory przebywa najczęściej w domu, w którym "nie ma wody, światła, nawet łóżka, a zwłaszcza odpowiedniego żywienia. Umiera w wielkich cierpieniach, pozbawiony leków przeciwbólowych, często opuszczony przez bliskich, dla których stał się zbyt dużym ciężarem".

Hospicjum w Kabudze może przyjąć 20 chorych. Są to głównie osoby z nowotworem, ale zdarzają się także chorzy na AIDS, niewydolność serca i zanik mięśni. W hospicjum pracuje odpowiednio przeszkolony personel, pomagają parafialni wolontariusze.

Z myślą o tym odległym hospicjum oraz o Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty, jest organizowana akcja "Serce dla Hospicjum".

Sympatycy i wolontariusze kieleckiego hospicjum Caritas pieką pierniczki i wykonują breloczki w kształcie serc, które rozprowadzają w szkołach, parafiach i w swoim otoczeniu jako cegiełki na potrzeby Hospicjum im. św. M. Teresy z Kalkuty w Kielcach. Równowartość 10% kwoty zebranej podczas akcji zostanie przekazana do hospicjum w Rwandzie.

Projekt jest organizowany z okazji Dnia Chorego (11 lutego) i Dnia Św. Walentego (14 lutego). Zebrane fundusze należy przekazać do Diecezjalnego Centrum Wolontariatu.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Zwoliński

Aby poznać Afrykanina, nie wystarczy wraz z nim słuchać rytmicznej muzyki bębnów czy podziwiać geometryczne ozdoby jego chat, na safari podglądać dziką przyrodę i zachwycać się pięknem zachodów słońca nad Zambią. Trzeba poznać chór duchów,...

Skomentuj artykuł

Wolontariusze kieleckiej Caritas pomogą jedynemu hospicjum w Rwandzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.