Wyruszyła kolejna pielgrzymka - z Rzeszowa

Wyruszyła kolejna pielgrzymka - z Rzeszowa
(fot. PAP/Maciej Kulczyński)
KAI / pz

Dwa tysiące pątników wyruszyło dziś z Rzeszowa w 35. Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Rekolekcjom w drodze towarzyszy hasło "Kościół naszym domem". Wędrówkę rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Kazimierza Górnego, na placu przed rzeszowską farą.

Podczas dziesięciu dni wędrówki pątnicy przejdą 300 kilometrów. Każdego dnia pokonają około 30-kilometrową trasę. Będą uczestniczyć w Mszach świętych, słuchać konferencji, modlić się i śpiewać. Wędrować będą w 13 grupach, którym patronują święci i błogosławieni.

Przed wymarszem biskup rzeszowski Kazimierz Górny przypomniał pątnikom, że pielgrzymka to duże fizyczne ale i duchowe wyzwanie. - Nie jest łatwo iść nie zważając na niedogodności: pogodę czy bolące nogi. To prawdziwa pokutna wędrówka. To lekcja wiary i nauka rezygnowania z siebie. To także piękne duchowe postanowienia" -mówił podczas Mszy na rozpoczęcie pielgrzymki.

Większość rzeszowskich pielgrzymów stanowi młodzież, dla której pielgrzymka to nie tylko sposób na spędzenie wakacji, ale przede wszystkim - jak sami mówią - "naładowanie duchowych akumulatorów", często w trudzie i znoju maszerują już po raz kolejny ku Jasnej Górze. - Przychodzi sierpień i odzywa się wewnętrzny glos ‘musisz iść na pielgrzymkę’. To swoisty urlop - z ruchem, modlitwą, Bogiem i Maryją - opowiadają.

Na pielgrzymim szlaku nie brakuje także pielgrzymkowych nowicjuszy, którzy z radością wyruszyli po raz pierwszy na pielgrzymi szlak. - Nie mogliśmy się doczekać dnia wymarszu. Wiemy, że będzie trud, ale i radość i z taką radością wyruszamy - mówili.

Pielgrzymom przewodzi biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej Edward Białogłowski.

Trasa rzeszowskiej pieszej pielgrzymki wiedzie przez tereny czterech diecezji: rzeszowskiej, tarnowskiej, kieleckiej i częstochowskiej. Na Jasną Górę pielgrzymi dotrą 13 sierpnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wyruszyła kolejna pielgrzymka - z Rzeszowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.