Wystawa rosyjskiej sztuki w kolumnadzie na Placu Świętego Piotra

Wystawa rosyjskiej sztuki w kolumnadzie na Placu Świętego Piotra
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Od wtorku w salach wystawowych przy placu Św. Piotra w Watykanie otwarta jest ekspozycja 54 obrazów z Galerii Trietiakowskiej w Moskwie i innych rosyjskich muzeów. Wiele z dzieł z okresu od XV do XX wieku po raz pierwszy opuściło kolekcje, do których należą.

"Pielgrzymka rosyjskiej sztuki. Od Dionizego do Malewicza" - to tytuł prezentacji dzieł, które można oglądać bezpłatnie w salach w kolumnadzie Berniniego przy bazylice św. Piotra. W haśle tym przywołano rosyjskiego ikonografa, autora fresków, żyjącego na przełomie XV i XVI wieku oraz Kazimierza Malewicza, artystę awangardy polskiego pochodzenia, zmarłego w 1935 roku. Wystawę zamyka jego znana praca "Czarny kwadrat na białym tle".

Ekspozycję zorganizowano dwa lata po tym, gdy 42 obrazy z Pinakoteki Watykańskiej , wśród nich dzieła Rafaela i Caravaggia pokazano w Galerii Trietiakowskiej.

Do Watykanu przywieziony został między innymi obraz pochodzący z XIX wieku "Objawienie Chrystusa ludziom" Aleksandra Iwanowa a także "Plac Czerwony w Moskwie" Wassilija Kandinsky'ego.

DEON.PL POLECA

Wystawa pokazuje "jedność rosyjskiej duszy, która jest taka sama w różnych swych przejawach" - powiedziała dyrektor Muzeów Watykańskich Barbara Jatta. - Piękno buduje mosty, zbliża różne kultury i czyni ze wszystkich braci - dodała.

W przygotowaniu ekspozycji, która będzie otwarta do 16 lutego przyszłego roku, uczestniczyło oprócz Muzeów także rosyjskie Ministerstwo Kultury - poinformował Watykan. Jak dodano, "hojnego wsparcia" udzieliła fundacja rosyjskiego przedsiębiorcy, miliardera Aliszera Usmanowa, urodzonego w Uzbekistanie. To jeden z najbogatszych ludzi na świecie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wystawa rosyjskiej sztuki w kolumnadzie na Placu Świętego Piotra
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.