Wystroje Grobów Pańskich w Warszawie

PAP / drr

Figura Chrystusa, kwiaty w barwach narodowych, morze, skała i krzyż, symbolizujące żywioły świata, wiarę i Kościół - to przewodnie elementy wystroju Grobów Pańskich w warszawskich kościołach.

Od kilku lat Grób Pański w Katedrze Polowej WP jest umieszczany w Kaplicy Katyńskiej. Figura Chrystusa znajduje się w dole usypanym z piasku, a z niego wyrastają świeże kwiaty, które są symbolem budzącego się życia.

Jak wyjaśnił ks. Maciej Kalinowski z Ordynariatu Polowego, najważniejszym elementem wystroju grobu jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem, za którą umieszczono biało-czerwone kwiaty w kolorach narodowych oraz dużą świecę, przypominającą paschał - symbol zmartwychwstania Chrystusa.

Ks. Kalinowski podkreślił, że Grób Pański umieszczono w kaplicy, której ściany pokryte są tabliczkami z imionami i nazwiskami tych, którzy zginęli w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie. - Ci, którzy zginęli na Wschodzie, mówiąc paradoksalnie, oni odnieśli zwycięstwo - zwycięstwo moralne, o czym mówi napis: "Zwyciężeni, ale niepokonani" - zaznaczył.

Kaplica Katyńska - jak podkreślił ks. Kalinowski - ma bardzo ważne znaczenie dla narodu polskiego i dlatego też w niej jest umieszczana postać Jezusa Chrystusa w "dole śmierci". - Grób ten nawiązuje do śmierci Chrystusa, ale upamiętnia też te wszystkie tragedie, jakie dokonały się na ziemiach wschodnich, gdzie zostali zamordowani polscy oficerowie, naukowcy czy ludzie zasłużeni dla naszego kraju - wyjaśnił ks. Kalinowski.

Dekorację Grobu Pańskiego w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela stanowi olbrzymia plansza, na której namalowane jest wzburzone morze, nad którym niebo jest przecinane błyskawicą.

Jak powiedział PAP proboszcz archikatedry Św. Jana Chrzciciela ks. prałat Bogdan Bartołd, to wzburzone morze symbolizuje żywioły tego świata, "to wszystko co zagraża człowiekowi nie tylko w sensie sił kosmicznych, sił przyrody, ale przede wszystkim wymiar grzechu i słabości ludzkiej, która powoduje tyle krzywdy i cierpienia we współczesnym świecie".

- I z tego morza wyłania się duża, piękna skała. Na skale znajdują się klucze piotrowe oraz napis: "Bramy piekielne go nie przemogą". To jest fragment z Ewangelii św. Mateusza, gdzie Chrystus po wyznaniu Piotra, który mówi: "Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego", a Chrystus mówi do niego: "A ty jesteś Piotr, czyli skała i na tej skale zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne nie zwyciężą go i tobie daję klucze Królestwa Niebieskiego. I cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane i w niebie" - wyjaśnił ks. Bartołd. Dodał, że na szczycie tej skały umieszczona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Skała - jak zaznaczył ks. Bartołd - symbolizuje Kościół. Jest też wszechobecny Chrystus, który umacnia tę skałę.

Jak powiedział rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie ks. Jacek Siekierski, Kościół św. Anny zawsze słynie z przesłania Grobu Pańskiego. - W tym roku jesteśmy w Roku Wiary i widzimy jak chrześcijaństwo jest najbardziej atakowane ze wszystkich religii w świecie. I widzimy, że nam chrześcijanom brakuje dzisiaj siły do tego, ażeby się bronić - podkreślił ks. Siekierski.

- Dlatego też przez tegoroczny wystrój Grobu Pańskiego chcemy dać konkretne przesłanie. Wchodząc do kościoła św. Anny widzimy dziewięć krzyży ustawionych wzdłuż środkowej nawy kościoła, przy których każdy z nas przejdzie idąc do grobu. Na tych krzyżach są umieszczone odpowiednie słowa i myśli, które pozwalają zadać pytanie, czym jest dla mnie wiara. Chrystus przyszedł po to, żeby nas odkupić przez swoją śmierć i zmartwychwstanie. Dlatego my dziś mówimy, że śmierć człowieka nie jest jego końcem, jest początkiem tej rzeczywistości do której zostaliśmy zaproszeni, tj. do nieba - powiedział ks. Siekierski.

- Grób Pański w kościele akademickim jest bardzo multimedialny. Idąc do grobu widzimy niesamowicie realną postać Chrystusa. Można powiedzieć, że on jakby poniekąd do nas wychodzi. Płyty grobowe, które symbolizują grób każdego z nas. Na tej płycie grobowej pojawia się postać Chrystusa, który został zabity na drzewie krzyża po to, aby dokonać odkupienia każdego z nas. Ta postać Chrystusa pojawia się na płycie grobowej i znika. To nam pokazuje tę prawdę, że śmierć nie jest końcem życia każdego z nas. I o tym mówi ten grób. I wychodząc z grobu napotkamy jeszcze jeden napis, który będzie nam towarzyszył przy wyjściu z kościoła: +Nie wstydźmy się Jezusa. Mówmy prawdę, gdy inni milczą, a prawda nas wyzwoli. Jakie jest życie i śmierć, taka wieczność. Uwierz - powiedział ksiądz rektor.

Dodał, że chodzi o to, abyśmy odwiedzali Grób Pański. - My zadajemy konkretne pytanie o wiarę, bo wszystko przeminie, nasze życie także przemija. Nasza odpowiedzialność jako duszpasterstwa akademickiego jest taka, że mamy tych, których Bóg nam powierzył, mamy ich przygotować na ten najpiękniejszy moment w życiu, jakim jest śmierć i spotkanie z Jezusem Chrystusem - podkreślił ks. Siekierski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wystroje Grobów Pańskich w Warszawie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.