XIX Dzień Papieski pod hasłem "Wstańcie, chodźmy"

XIX Dzień Papieski pod hasłem "Wstańcie, chodźmy"
Fot. Depositphotos
2 lata temu
PAP / pk

W niedzielę 13 października w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie będzie obchodzony kolejny już XIX Dzień Papieski. Hasłem tegorocznej edycji, podczas której przypominane będzie nauczanie papieża Jana Pawła II, są słowa ”Wstańcie, chodźmy".

Centralne obchody XIX Dnia Papieskiego, którego organizatorem jest Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia, będą miały miejsce w Warszawie.

Jak poinformowali jego organizatorzy podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie, w ramach Dnia Papieskiego w wielu miastach Polski tradycyjnie odbędą się czuwania modlitewne, koncerty ewangelizacyjne, konferencje, gry miejskie, spektakle, musicale oraz zawody sportowe. Odbędą się też tradycyjne zbiórki na rzecz wsparcia uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin, nazywanej „żywym pomnikiem” papieża Polaka.

Przewodniczący Rady Fundacji, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, nawiązując do tegorocznego hasła powiedział, że stanowią one nawiązanie do tytułu przedostatniej książki Jana Pawła II, która ukazała się w 2004 roku. "Stanowi ona wspaniałą refleksję nad posługą biskupa, posługą biskupa Rzymu, jego posługą. Tytuł nawiązuję do wydarzenia z Getsemani, z Ogrodu Oliwnego, kiedy apostołowie, gdy Pan Jezus cierpiał, pocił się krwią przed swoją męką, oni posnęli. Pan Jezus podszedł do nich i powiedział 'Wstańmy i chodźmy, bo zbliża się czas męki'" - wyjaśnił kard. Nycz. Dodał, że jest to symboliczny tytuł książki, a równocześnie dla nas ta książka, papież i cały pontyfikat jest takim jednym wielkim "Wstańcie, chodźmy” - podkreślił metropolita warszawski.

Organizatorzy Dnia Papieskiego podkreślają, że tegoroczne obchody Dnia Papieskiego wpisują się również w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki papieża Polaka do ojczyzny, a także w 20. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, której jednym z jej owoców było powstanie Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Przewodniczący Rady Fundacji ks. Dariusz Kowalczyk przekazał szczegółowe informacje na temat obchodów XIX Dnia Papieskiego.

W sobotę, 12 października podczas uroczystej gali, która odbędzie się o godz. 15.30 na Zamku Królewskim w Warszawie, wręczone zostaną nagrody Totus Tuus w następujących kategoriach: "Promocja godności człowieka", "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej", "Propagowanie nauczania św. Jana Pawła II", "Totus Tuus medialny im. Bp. Jana Chrapka" oraz nagroda specjalna Totus Tuus.

W niedzielę, 13 października o godz. 9.00 zostanie odprawiona msza św. w bazylice św. Krzyża w Warszawie, która będzie transmitowana w programie pierwszym Polskiego Radia, celebrowana przez biskupa diecezji warszawsko-praskiej Romualda Kamińskiego. O godz. 10.00 w TVP transmitowana będzie msza św. celebrowana przez kard. Stanisława Dziwisza z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. O godz. 12.00 Eucharystii w Świątyni Opatrzności Bożej w intencji darczyńców Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" przewodniczyć będzie kard. Nycz, a o godz. 17.30 odbędzie się galowy koncert Dnia Papieskiego, który będzie transmitowała TVP 1.

Obchodom Dnia Papieskiego, co roku towarzyszą odbywające się w wielu miastach konkursy, wystawy, sztuki teatralne, wieczory poetyckie, imprezy sportowe, kulturalne. 12 października o godz. 12.00 w Poznaniu rozegrany zostanie towarzyski turniej piłki nożnej "Dzieło CUP 2019". Tego samego dnia o godz. 17.00 na krakowskim rynku stypendyści wraz z mieszkańcami zatańczą belgijkę. W Trójmieście, Krakowie, Częstochowie i w Warszawie organizowane będą biegi papieskie.

Zwieńczeniem obchodów XIX Dnia Papieskiego będzie konferencja naukowa nt. "Nadzieja chrześcijańska dzisiaj. Źródła i konsekwencje", która odbędzie się we wtorek, 15 października w Sali Biblioteki Królewskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Wykładowcami będą: prof. Bogdan Szlachta z Uniwersytetu Jagiellońskiego, ks. prof. Livio Melina, były rektor Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Uniwersytecie Laterańskim oraz Michał Gierycz z UKSW.

Dzień Papieski obchodzony jest w Kościele katolickim od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. 16 października (dzień wyboru kard. Wojtyły na papieża) jest natomiast świętem państwowym ustanowionym przez Sejm w lipcu 2005 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

XIX Dzień Papieski pod hasłem "Wstańcie, chodźmy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.