XV Dzień Judaizmu w Polskim Kościele

XV Dzień Judaizmu w Polskim Kościele
(fot. Sailing Nomad / flickr.com)
9 lat temu
PAP / wm

Obchodzony 17 stycznia XV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce jest przywracaniem i ożywianiem pamięci o wspólnych korzeniach z naszymi starszymi braćmi w wierze - powiedział sekretarz Episkopatu Polski bp Wojciech Polak.

- Chcemy z tym szczególnym przesłaniem o wspólnym przywracaniu pamięci, o wzajemnym szacunku i wspólnej drodze dotrzeć do różnych miejsc w Polsce, a w szczególności do miejsc historycznie naznaczonych obecnością Żydów w przeszłości - podkreślił bp Polak podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie, poświęconej obchodom XV Dnia Judaizmu w Rzeszowie.

Dodał, że głównym przesłaniem dla nas, katolików, które płynie z obchodów Dnia Judaizmu, są słowa  bł. Jan Paweł II: "Kto spotyka Chrystusa, spotyka judaizm". - A więc jest to pokazywanie tego, że z naszymi starszymi braćmi w wierze łączy nas wspólna historia, wspólne korzenie, że wyrastamy z tego pnia biblijnej historii, która jest nam wspólna poprzez dzieje Abrahama, Izaaka, Mojżesza i Jakuba. One rozbrzmiewają w synagogach i kościołach katolickich - powiedział sekretarz Episkopatu Polski.

Ponadto - jak podkreślił biskup Polak - każda dobra wiedza i przekazywanie tej dobrej tradycji o judaizmie "leczy przed wszelkimi uprzedzeniami, wszelkimi upiorami z przeszłości i leczy także przed antysemityzmem, o którym bł. Jan Paweł II jasno powiedział, że "jest on grzechem".

Współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Zbigniew Nosowski podkreślił, że głównym celem Dnia Judaizmu jest, by "przypominać sobie żydowskie korzenie chrześcijaństwa i odnajdywać utracone braterstwo żydów i chrześcijan, bo nikt tak jak żydzi nie jest bliski chrześcijanom". Dodał, że w Polsce ma to bardziej szczególne znaczenie, ponieważ w bardzo wielu polskich miasteczkach Żydzi stanowili znaczący element, czasem nawet większość. - Stąd też w Polsce Dzień Judaizmu przybiera czasem charakter wspomnieniowy lokalnej społeczności żydowskiej, co jest bardzo ważne - zaznaczył Nosowski.

Podkreślił jednocześnie, że dzięki bardzo mądrej decyzji Episkopatu Polski, w Polsce obchody Dnia Judaizmu wędrują po kraju i są co roku obchodzone w innej diecezji, dzięki czemu co roku obchody lokalne mają własną specyfikę.

Koordynator Centralnych Obchodów Dnia Judaizmu w Rzeszowie ks. Marek Dzik poinformował, że ich głównym akcentem będzie m.in. wręczenie medali "Sprawiedliwy wśród narodów świata" oraz obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Shoah. Ponadto towarzyszyć im będą sesje naukowe, wykłady, wystawy fotograficzne poświęcone Żydom, wystawy pamiątek poświęconych Żydom Strzyżowskim, nabożeństwa Słowa Bożego oraz koncert Josepha Malowanego w filharmonii rzeszowskiej.

Według przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotra Kadlcika, do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast Żydów w Polsce mieszka ok. 20 tys.

Dzień Judaizmu obchodzony jest także przez inne Kościoły lokalne, np. we Włoszech i Austrii,  Holandii i Szwajcarii.

Dzień Judaizmu w polskim Kościele katolickim, ustanowiony w 1997 roku przez Konferencję Episkopatu, przypada corocznie 17 stycznia - w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

XV Dzień Judaizmu w Polskim Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.