XV Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Gospel

XV Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Gospel
(fot. shutterstock.com)
KAI / jm

Ponad 2-godzinnym koncertem galowym na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu zakończyły się XV Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Gospel. W sobotę i niedzielę warsztaty prowadzili: Gabriela Gąsior, Adam Rymarz, Paulina Rudawska i zespół Holy Noiz.

Patronat nad imprezą objęli: metropolita przemyski abp Józef Michalik i prezydent Przemyśla Robert Choma.

DEON.PL POLECA

Lucyna Rudawska, organizatorka i pomysłodawczyni warsztatów wyjaśnia, że gospel jest rodzajem muzyki, który wywodzi się od czarnoskórych, ale nie jest tylko dla nich zarezerwowana. - Wszyscy tę muzykę mogą wykonywać. Ona nie ma żadnych tekstów zakazanych dla katolików, ponieważ są to teksty zaczerpnięte z Pisma Świętego.

Warsztaty zawsze były i są spotkaniem ekumenicznym, tutaj nikt nikogo nie pyta o wyznanie. Ale ponieważ my jesteśmy organizatorami jako katolicy, w programie jest uroczysta Msza święta w kościele franciszkanów reformatów - mówi.

Lucyna Rudawska przypomina, że koncerty gospel są wydarzeniem artystycznym, ale również duchowym. - Pamiętam taki koncert, kiedy o. Lech Dorobczyński i pastor David Daniel rozpoczęli modlitwę. Okazało się, że jeden modlił się w języku angielskim, drugi w języku polskim, ale niemal tymi samymi słowami. To było niesamowite, że Duch Święty w ten sposób zadziałał - opowiada.

Piętnaste warsztaty były okazją do spotkania pierwszego składu Przemyskiego Chóru Gospel. Również prowadzące warsztaty artystki: Gabriela Gąsior i jej siostra Paulina Rudawska wywodzą się z tej grupy.

Patronat nad imprezą objęli: metropolita przemyski abp Józef Michalik i prezydent Przemyśla Robert Choma.
Początki przemyskich warsztatów wiążą się z powstaniem w tym mieście chóru gospel. Został on założony w 2000 r. przez franciszkanina o. Lecha Dorobczyńskiego oraz Lucynę i Henryka Rudawskich. Jego celem było propagowanie wartości chrześcijańskich przez tego rodzaju muzykę.

Po kilku latach działalności z Przemyskiego Chóru Gospel wyłonił się zespół Holy Noiz ("święty hałas"), który wykonuje głównie własne kompozycje gospel także w języku polskim

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

XV Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Gospel
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.