"Z szatanem nie ma paktu o nieagresji"

KAI / drr

W liście pasterskim na Wielki Post, biskup pelpliński Ryszard Kasyna zachęca do głębokiego zjednoczenia z Chrystusem w walce ze złem, gdyż "szatan nie może być dla nas partnerem. Z nim nie ma dialogu, porozumienia, paktu o nieagresji" - pisze hierarcha. List zostanie odczytany w I niedzielę Wielkiego Postu we wszystkich parafiach diecezji.

Bp Kasyna podkreślił w nim, że "dobry i miłosierny Bóg poprzez działanie Kościoła daje nadzieję nawrócenia, pokonania grzechu i przemiany na lepsze". Nawiązując do potrzeby wsłuchiwania się w Słowo Boga, hierarcha napisał, że tylko Bóg "jeden nie zna słowa "kryzys". On ma słowa życia wiecznego". Z Jego pomocą mamy szansę "demaskować zło", pisze dalej biskup pelpliński. Przypominając, że Chrystus jest zawsze z człowiekiem zmagającym się ze złem, bp Kasyna napisał, że "Złego pokonamy tylko złączeni z Chrystusem, wzmocnieni modlitwą i postem". Przywołując ewangelię pierwszej wielkopostnej niedzieli, hierarcha dodał, że "Szatan nie może być dla nas partnerem. Z nim nie ma dialogu, porozumienia, paktu o nieagresji".

Świadomość ludzkich słabości i grzechów, zdaniem biskupa pelplińskiego, powinna inspirować wierzących do wysiłku dobrego wykorzystania obecnego okresu liturgicznego. "Dla tak wielkiej sprawy warto się natrudzić, warto uczynić wszystko, aby ten post był większy niż dotychczas, by był to post Wielki". Powszechność ludzkiej grzeszności powinna, jak pisze biskup pelpliński, każdego wprowadzać na drogę nawrócenia: "Nie ma bowiem wśród nas nikogo, kto nie potrzebowałby oczyszczenia z grzechów i ze słabości. Odnosi się to zarówno do biskupa i do kapłanów, do rodziców i dzieci, do robotników i rolników, do wszystkich grup i środowisk, jakie znajdują się na terenie naszej diecezji" - zaznaczył.

Bp Kasyna przypomniał też, że podstawą nawrócenia jest sakrament spowiedzi., którego istotą "jest powierzenie swojego poranionego życia Bogu w nadziei, że je odnowi". Biskup diecezjalny zachęcił również, żeby cały Wielki Post przeżyć w stanie łaski uświęcającej.

W końcowej części listu bp Kasyna ponowił coroczną prośbę do diecezjan o pomoc w utrzymaniu Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Okazją będzie specjalna kolekta (zbiórka) w diecezji w drugą niedzielę Wielkiego Postu 16 marca. Biskup zaprosił też również młodzież z całej diecezji do udziału w diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Młodzieży w Niedzielę Palmową, które w tym roku, obchodzone na poziomie diecezjalnym, odbędą się w Kościerzynie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Z szatanem nie ma paktu o nieagresji"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.