Za rok analiza, za dwa lata decyzje

Za rok analiza, za dwa lata decyzje
(fot. Józef Augustyn SJ / DEON.pl)
Radio Watykańskie / drr

Rodzina to temat tak delikatny i ważny, że synod zajmie się nim na dwóch zgromadzeniach: nadzwyczajnym w 2014 r. i zwyczajnym rok później - ujawnił abp Bruno Forte. Wczoraj Franciszek mianował go sekretarzem specjalnym Synodu.

Dziś abp Forte ujawnia, że nie wystarczy jedno zgromadzenie Synodu, by rozstrzygnąć wszystkie kwestie związane z duszpasterstwem rodzin. Tak postanowił Ojciec Święty. Na pierwszym, nadzwyczajnym, które odbędzie się dokładnie za rok, papież i biskupi podzielą się swymi doświadczeniami, zdadzą relację o sytuacji rodziny w swych krajach. Rok później na zgromadzeniu ogólnym przyjdzie czas na wysunięcie wniosków i propozycji.

Abp Forte przestrzega, by w podejściu do rodziny, nie widzieć tylko problemów. Wyzwania stojące przed rodziną są przede wszystkim pozytywne. Chodzi bowiem o głoszenie piękna Ewangelii rodziny i o pomoc rodzinom, by mogły w pełni realizować zamysł Boga względem nich.

Włoski biskup i teolog przyznaje jednak, że na synodzie będzie też mowa o tak zwanych rodzinach zranionych. On sam na ostatnim synodzie o nowej ewangelizacji zwrócił uwagę biskupów na sytuację dzieci, które wzrastają w związkach niesakramentalnych, co bardzo często odbija się na ich wychowaniu do wiary i życia sakramentalnego.

Abp Forte jednoznacznie jednak zapowiedział, że Synod o rodzinie nie będzie się zajmował związkami jednopłciowymi, bo dla Kościoła nie są to rodziny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Za rok analiza, za dwa lata decyzje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.