Zakończono badanie cudu za wstawiennictwem bł. Oskara Romero

Zakończono badanie cudu za wstawiennictwem bł. Oskara Romero
(Giobanny Ascencio y Raul Lemus - Grupo Cinteupiltzin CENAR El Salvador / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)
KAI / pk

Zakończyła się faza diecezjalna procesu w sprawie domniemanego cudu, który może doprowadzić do kanonizacji bł. Oskara Arnulfo Romero, arcybiskupa San Salvador zamordowanego 24 marca 1980 roku podczas odprawiania Mszy św.

Informację taką w oparciu o tweety postulatorów jego sprawy podał na portalu vaticaninsider Andrea Tornielli.

Dokumentacja zebrana w fazie diecezjalnej została zapieczętowana w San Salvador wczoraj, 28 lutego 2017 roku i przewieziona do Nuncjatury Apostolskiej w stolicy Salwadoru, skąd ma zostać posłana do Rzymu. Następnie zostanie zbadana w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jeżeli uzdrowienie przypisywane wstawiennictwu bł. Oskara Arnulfo Romero zostanie uznane za naukowe niewytłumaczalne i trwałe, to otwarta będzie droga do kanonizacji pierwszego świętego pochodzącego z Salwadoru.

Jak wiadomo sprawę autentyczności domniemanego cudu bada najpierw konsulta medyczna Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, następnie kongres teologów oraz zgromadzenie kardynałów i biskupów będących członkami tej dykasterii. Po uzyskaniu opinii pozytywnych tych trzech instancji prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przedkłada dokumentację Ojcu Świętemu, który nakazuje tej dykasterii opublikowanie dekretu o cudzie. Przed dokonaniem kanonizacji papież zwraca się także o opinię konsystorza kardynałów mieszkających w Wiecznym Mieście.

Abp Romero został zastrzelony 24 marca 1980 r. podczas odprawiania Mszy św. w kaplicy stołecznego szpitala. Trwała już wówczas wojna domowa, która zakończyła się dopiero w 1992 r. Śledztwo wymiaru sprawiedliwości nie przyniosło jak dotychczas żadnego rezultatu. Natomiast z raportu Komisji Prawdy, która badała zbrodnie popełnione w czasie wojny domowej, wynika, iż istnieje "ewidentny dowód" udziału w tym zabójstwie Roberto D’Aubuissona, zmarłego w 1992 r. założyciela Narodowego Sojuszu Republikańskiego - partii rządzącej Salwadorem w latach 1989-2009.

Abp Romero walczył o prawa człowieka w ojczystym Salwadorze, odważnie krytykował przejawy niesprawiedliwości, potępiał akty przemocy obu stron rozdzierającej kraj wojny domowej.

Od 1993 r. w rocznicę śmierci hierarchy, z inicjatywy włoskiego Młodzieżowego Ruchu Papieskich Dzieł Misyjnych, w wielu krajach obchodzony jest Dzień Pamięci i Modlitwy za Współczesnych Misjonarzy Męczenników. Z kolei w 2010 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ogłosiło rocznicę śmierci abp. Romero Międzynarodowym Dniem Prawa do Prawdy o Ofiarach Poważnych Naruszeń Praw Człowieka. Inicjatywie tej patronowało 45 państw członkowskich ONZ, w tym Polska. Obecny prezydent Salwadoru Mauricio Funes nazywa abp. Romero "duchowym przewodnikiem narodu".

Papież Jan Paweł II w dniu śmierci abp. Romero nazwał go "gorliwym pasterzem", po czym dwukrotnie modlił się przy jego grobie w katedrze w San Salvador: w 1983 i 1990 r. Biskup pomocniczy archidiecezji San Salvador, Gregorio Rosa Chávez, współpracownik i przyjaciel abp. Romero, powiedział że "w 1983 r. Jan Paweł II zrozumiał, że abp Romero był nowym typem męczennika Kościoła". Salwadorski hierarcha dodał, że "abp Romero nie był świętym jednej partii, był świętym wszystkich, szczególnie młodzieży". Swoim życiem i swą ofiarą uczy nienaruszalnej godności człowieka. Zdaniem bp. Rosy, jest on "niewygodnym świętym, bo prorocy są niewygodni".

Beatyfikacja abp. Romero odbyła się 23 maja 2015 r. w San Salvador. Do 15 sierpnia 2017 r. trwa będzie w Salwadorze Rok Jubileuszowy Bł. Oskara Romero, w związku u przypadającą 15 sierpnia setną rocznicą jego urodzin.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zakończono badanie cudu za wstawiennictwem bł. Oskara Romero
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.