Zakopane wspomina Jana Pawła II. Pod Wielką Krokwią jubileusz 25-lecia wizyty

Zakopane wspomina Jana Pawła II. Pod Wielką Krokwią jubileusz 25-lecia wizyty
Fot. Wikimedia
PAP/ kb

List intencyjny o wzajemnej współpracy przy organizacji jubileuszu 25-lecia pielgrzymki Jana Pawła II do Polski podpisali w piątek w Zakopanem przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, miasta Zakopane, powiatu Tatrzańskiego i Archidiecezji Krakowskiej. Na 6 czerwca pod Wielką Krokwią zaplanowano uroczystości upamiętniające papieską mszę w Zakopanem z 1997 r.

"Dzisiaj bardzo szczególne i radosne wydarzenie. Podpisaliśmy list intencyjny o wzajemnej współpracy przy organizacji 25-lecia pamiętnej mszy, którą odprawił Jan Paweł II pod Wielką Krokwią. Dokładnie 6 czerwca w tym samym miejscu odbędzie się uroczysta msza. Pamiętam papieską mszę pod Krokwią, byłem tam. Wszyscy byli wzruszeni, jak Ojciec Święty skwitował to wydarzenie znamiennym zdaniem: +Na was zawsze można liczyć+” – mówił marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Jan Paweł II w Zakopanem

Kozłowski stwierdził, że będzie to wielkie przedsięwzięcie logistyczne. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zadeklarował wybudowanie miejsca centralnego, gdzie zostanie odprawiona jubileuszowa msza święta. Ciężar organizacyjny weźmie na siebie miasto Zakopane i Powiat Tatrzański.

"Dla całej Małopolski było to szczególne wydarzenie i szczególna będzie też rocznica tej pamiętnej papieskiej mszy, ponieważ Święty Jan Paweł II jest patronem Małopolski i patronem powiatu Tatrzańskiego" – podkreślił Kozłowski.

DEON.PL POLECA

Starosta tatrzański stwierdził, że pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny powodowały największe zgromadzenia ludzkie w historii Polski.

"Wcześniej nigdy w jednym miejscu nie gromadziła się taka ilość osób. W Krakowie były to milionowe rzesze, a w małym Zakopanem zebrało się 1997 r. 300 tys. wiernych. Myślę, że w ten jubileusz będzie przekazaniem kolejnym pokoleniom dziedzictwa Jana Pawła II.

Szósta pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny w 1997 r. trwała od 31 maja do 10 czerwca. Podczas mszy pod Wielką Krokwią papież wypowiedział pamiętne słowa: "Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym".

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Joanna Wilkońska

Jan Paweł II- papież, mistyk, filozof, pisarz, poeta i dramaturg, a przy tym niestrudzony pielgrzym, orędownik pojednania, człowiek wrażliwy na ludzką biedę. Pokorną służbą i bezpośrednim stylem bycia zdobywał ludzkie serca. Przynaglany miłością do Chrystusa...

Skomentuj artykuł

Zakopane wspomina Jana Pawła II. Pod Wielką Krokwią jubileusz 25-lecia wizyty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.