Założyciel domów modlitwy św. Szarbela dokonał apostazji. KEP ostrzega przed ks. Cieleckim

Założyciel domów modlitwy św. Szarbela dokonał apostazji. KEP ostrzega przed ks. Cieleckim
(fot. domena publiczna / youtube.com)
3 miesiące temu
KAI / pp

Biskupi liczą, że “członkowie Domów Modlitwy św. Szarbela pozostaną w jedności z Kościołem katolickim, będąc jego wiernymi świadkami” i oferują pomoc.

Osoby należące do rzymskokatolickich wspólnot św. Szarbela mogą znaleźć duchowe wsparcie w Maronickiej Fundacji Misyjnej, której przewodniczącym jest Ksiądz Biskup Andrzej Siemieniewski, biskup pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej – napisano w opublikowanym dziś komunikacie Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski.

„Celem Fundacji jest odnowa i pogłębienie życia duchowego współczesnych ludzi dzięki twórczemu spotkaniu tradycji chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego oraz w duchu wierności nauczaniu papieża i Soboru Watykańskiego II” – podaje komunikat Komisji Nauki Wiary KEP.

Komunikat odnosi się do aktu apostazji ks. Jarosława Cieleckiego i jego działalności. Czytamy w nim: „W wielu parafiach na terenie Polski działają różne wspólnoty nawiązujące do duchowego dziedzictwa świętych z Libanu, w tym również Domy Modlitwy św. Szarbela organizowane i animowane dotąd przez ks. Jarosława Cieleckiego. Niestety w ostatnim czasie ks. Jarosław Cielecki dokonał aktu apostazji, porzucając Kościół rzymskokatolicki i przystępując do wspólnoty religijnej, która nie utrzymuje jedności z papieżem. Z tego powodu nie może on nadal sprawować duchowej opieki nad wiernymi Kościoła rzymskokatolickiego” – podkreślono w komunikacie Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski.

W komunikacie przypomniano, że zarówno w Polsce, jak też w innych krajach Europy od wielu lat rozwijają się katolickie wspólnoty praktykujące kult św. Szarbela, libańskiego mnicha maronickiego. Kościół maronicki jest Kościołem katolickim obrządku wschodniego, pozostającym w pełnej komunii z Kościołem rzymskokatolickim i uznającym autorytet papieża.

„Niektórzy wierni w Polsce pragną pogłębiać swoją więź z Bogiem, poznając życie i duchowość św. Szarbela oraz innych świętych z Libanu. Dzięki temu mogą odkryć i harmonijnie połączyć ze sobą najbardziej wartościowe elementy katolickiej tradycji zachodniej i wschodniej” - podkreślono.

„Ufamy, że członkowie Domów Modlitwy św. Szarbela pozostaną w jedności z Kościołem katolickim, będąc jego wiernymi świadkami” – napisali w komunikacie członkowie Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Abp Wojciech Polak, Marek Zając
23,94 zł
39,90 zł

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Założyciel domów modlitwy św. Szarbela dokonał apostazji. KEP ostrzega przed ks. Cieleckim
Komentarze (15)
MR
~M R
28 lipca 2020, 21:35
Ale dlaczego komunikat wspomina jedynie o Vaticanum II? Inne Święte Sobory już są passe???
AF
~Adam Fidelus
8 lipca 2020, 11:10
Ksiądz Cielecki przynależy do Kościola katolickiego, który nosi nazwę Katolicki Kościół Narodowy. Nie ma on nic wspólnego z PNKK , uznaje wszystkie dogmaty, 7 sakramentów . Jedynym , moim zdaniem godnym zauważenia, wyróznikiem jest dyscyplina duchowieństwa. Duchowieństwo może żyć w związku małżenskim mając żonę i dzieci. Jestem kapłanem rzymskokatolickim i proszę , nie oceniajmy i nie osądzajmy byśmy i my nie byli sądzeni.
US
Ula Sz
8 lipca 2020, 09:41
Jakiej apostazji? Apostatą jest raczej modernistyczny "ojciec" Szustak, który twierdzi, że wszyscy będą zbawieni bo nam się to należy, który promuje robienie tatuaży, chwali się nimi i zachęca do gier komputerowych, które uzależniły już miliony ludzi na świecie. Ks. Cielecki zwyczajnie nie mógł znieść tego co się dzieje w Watykanie i Episkopacie Polski. My wierni KK tez widzimy rzeczy, które mają miejsce w KK, a które obrażają Boga w Trójcy Jedynego.
WB
~Witek Billy
7 lipca 2020, 16:19
Ten kapłan pewnie nie mógł znieść ilości herezji jakie wychodzą z Watykanu i episkopatu Włoch.On napewno nie jest apoatata, nie realatywizuje udzielania sakramentów rozwiedzionym i nie wprowadzał Bożków do bazyliki Sw Piotra.
RD
~Robertus Dianthus
8 lipca 2020, 13:02
Ostudzę zapał odnośnie tego "kościoła": 8.Kościół nie wprowadza dyscyplinarnych , karnych zakazów w przyjmowaniu Komunii Świętej, wyznając Jezusowy nakaz, że lekarza nie potrzebują ci którzy się dobrze mają ale ci , którzy są potrzebujący i chorzy. Kościół traktuje Eucharystie jako jedyny i najcenniejszy lek człowieka na wszelkie jego potrzeby duchowe . W realizacji tego świętego zadania pomocą staje się nauczanie zawarte w Adhortacji Apostoilskiej Amoris Laetitia."
ŁM
~Łukasz Macki
7 lipca 2020, 16:04
Wy masoni z episkopatu dopiero dokonaliście aktu apostazji wprowadzając do kościoła katolickiego zielonoświątkowej herezje i takich wilków jak Szustak, który głosi powszechne zbawienie!
DD
~Dzień Dobry
7 lipca 2020, 06:39
Czemu aktu apostazji?. Przecież wierzy w Boga. Ks. Cielecki przeniósł się do narodowego Kościoła katolickiego. Pojęcie apostazji zmieniło znaczenie???
RD
~Robertus Dianthus
7 lipca 2020, 15:55
Zaryzykuję nawet stwierdzeniem, że pojęcia schizma, herezja i apostazja nie mają w tzw kościele posoborowym znaczenia, skoro każda religia dobra, ma elementy prawdy i uświęcenia (czy jak to tam szło). I zgadzam się, jakkolwiek oczywiście nie popieram decyzji czy samego tworu jakim jest PKKN, to nie jest to w żadnym wypadku apostazja, w prezentowanym oświadczeniu tego księdza (link w jednym z komentarzy) kwestia ta jest omówiona i akurat ten fragment jest teologicznie bez zarzutu. Apostazją byłoby odrzucenie wiary, na przykład przez kult bóstw pogańskich.
JK
~Jan Kowalski
6 lipca 2020, 21:01
Oświadczenie w tej sprawie https://padrejarek.pl/wazny-komunikat-2/
RD
~Robertus Dianthus
7 lipca 2020, 15:57
Co jak co, ale PKKN zdaje się być bardziej wierny i konsekwentny w egzekwowaniu nauczania soborowego niż KK.
AE
~Anna Elżbieta
6 lipca 2020, 20:16
Chętnie bym usłyszała, jakie były motywy dokonania aktu apostazji przez ks. Jarosława Cieleckiego i do jakiej wspólnoty religijnej ks. Cielecki się przyłączył. Ten artykuł tak naprawdę niczego nie wyjaśnia.
WM
Wojciech Muszyński
7 lipca 2020, 08:37
Dziennik Łódzki: Ks. Jarosław Cielecki został kapłanem Katolickiego Kościoła Narodowego w Polsce. Wcześniej był księdzem archidiecezji łódzkiej. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi. Był m.in. korespondentem „Polsatu” z Watykanu. Niedawno został suspendowany. Taką decyzję podjęto w Stolicy Apostolskiej https://plus.dzienniklodzki.pl/ks-jaroslaw-cielecki-byly-kaplan-archidiecezji-lodzkiej-zostal-suspendowany/ar/c15-15042230
WW
Wlóczykijek W
7 lipca 2020, 08:52
Przeszedł do tzw. "Katolickiego Kościoła Narodowego" (powstałego w 2012 r.), a wikipedia podaje, że został w czerwcu proboszczem nowopowstałej parafii tego "Kościoła" we Florencji.
RD
~Robertus Dianthus
7 lipca 2020, 16:01
To ja jeszcze dodam, że "biskup" tego "kościoła" (Adam Rosiek) jest również kapłanem KK, dawnym wikariuszem biskupim archidiecezji wrocławskiej. Jak większość grup tego typu, odrzucają dogmat nieomylności papieża (tzn. pragną "odczytać go w odpowiednim sensie").
WW
~Willy Wilmowski
8 lipca 2020, 09:24
A mnie zastanawia jedno: dlaczego ci bardzo pobożni i zachowujący "prawdziwą wiarę katolicką" księża "przenoszą się" do PKKN. Kiedy czyta się doktrynę i zasady funkcjonowania "kościoła" rzuca się w oczy jedno: "Nauka Katolickiego Kościoła Narodowego nie odbiega od wiary i tradycji Świętego Powszechnego i Apostolskiego Kościoła tradycji zachodniej. W sprawowaniu świętych czynności posługuje się kalendarzem liturgicznym zbieżnym z Kościołem rzymskokatolickim, ale księża NIE są zobowiązani do celibatu" (za WIKIPEDIA.PL). Czyżby to było głównym powodem?

Skomentuj artykuł

Założyciel domów modlitwy św. Szarbela dokonał apostazji. KEP ostrzega przed ks. Cieleckim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.