Zamiast Halloween - korowody wszystkich świętych

Zamiast Halloween - korowody wszystkich świętych
(fot. shutterstock.com / http://katedra.diecezja.bielsko.pl)
PAP / mp

Zamiast świętowania Halloween, które jest obce tradycji chrześcijańskiej, Kościół zachęca do organizowania marszy i korowodów, podczas których wierni przebierają się za świętych.

W przededniu uroczystości Wszystkich Świętych takie wydarzenia organizuje wiele parafii.
Halloween, obchodzone 31 października, z roku na rok zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Kościół katolicki podkreśla jednak, że jest to zwyczaj obcy tradycji chrześcijańskiej. Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz ocenił w rozmowie, że moda na świętowanie Halloween stała się popularna, ponieważ zapełniła pewną pustkę.
"My Polacy mamy od wieków trwającą tradycję kultu świętych i modlitwy za zmarłych. Musieliśmy coś zaniedbać w przeżywaniu tych dwóch świątecznych dni, skoro tak łatwo zaakceptowaliśmy święto, które jest niechrześcijańskie" - powiedział kardynał.
Pytany o organizowane przez wiele parafii tzw. marsze wszystkich świętych, nazywane chrześcijańską odpowiedzią na Halloween, kard. Nycz podkreślił, że to "piękny powrót do zwyczaju kultu świętych". "Nie chciałbym tego nazywać odtrutką na Halloween, ale jednym ze sposobów na dotarcie z tradycją do dzieci i młodzieży" - powiedział.
Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik, odnosząc się do tego zwyczaju, ocenił, że dobrze się dzieje, że "zamiast przebierania się w upiorne stroje, rodzice coraz częściej wybierają dla swoich dzieci korowody świętych lub bale, by radośnie świętować".
Z kolei egzorcyści diecezji płockiej zachęcili w specjalnym apelu, by "niebezpieczne praktyki", za jakie uznają Halloween, zastąpić organizacją korowodów świętych, podczas których dzieci i młodzież przebrani za świętych, na przykład swoich patronów, uczestniczą w balach świętych i czuwaniach modlitewnych.
We wtorek wieczorem, czyli w wigilię Wszystkich Świętych, takie marsze przejdą m.in. ulicami Poznania, Wrocławia, Lublina i Szczecina. W wielu parafiach, z okazji Nocy Świętych, poprzedzającej uroczystość Wszystkich Świętych, zaplanowano m.in. wspólne modlitwy, adoracje Najświętszego Sakramentu oraz procesje z relikwiami na cmentarz.
W Poznaniu Korowód Świętych organizowany jest po raz piąty. Jego uczestnicy przejdą przez centrum miasta, robiąc "święty raban" śpiewami i graniem na instrumentach. Przemarsz zwieńczy Bal Wszystkich Świętych w salach przy Farze Poznańskiej. "Poprzez przybliżenie postaci świętych oraz ciekawe ukazanie historii ich życia chcemy udowodnić, że nie były to jedynie postacie z kart książek, lecz ludzie z krwi i kości, tacy jak my" - napisali organizatorzy poznańskiego korowodu.
We Wrocławiu, w kościele pw. Najświętszej Marii Panny na Piasku zaplanowano mszę o godz. 18, a po niej koncert i przemarsz ze świecami i flagami do rynku. Tam o godz. 21 uroczystość zakończy się Apelem Jasnogórskim. "Zapraszamy wszystkich, całe rodziny, do wzięcia udziału w tym marszu radości i koncercie uwielbienia" - podkreślił rzecznik wrocławskiej archidiecezji ks. Rafał Kowalski.
Marsz Wszystkich Świętych organizuje we wtorek wieczorem parafia pw. Nawrócenia Św. Pawła w Lublinie. O godz. 18 w kościele przy ul. Bernardyńskiej rozpocznie się różaniec, a następnie msza. Potem uczestnicy marszu przejdą przez centrum miasta na pl. Litewski. Parafia zaprosiła do udziału w marszu na swoim profilu na Facebooku, podkreślając, że parada ma służyć odnowieniu kultu świętych oraz zachęcać młodzież i dorosłych do ich naśladowania.
W Szczecinie, we wtorkowy wieczór, wierni przejdą w "procesji ze świętymi" z Jasnych Błoni do szczecińskiej Bazyliki Archikatedralnej, gdzie zaplanowano Apel Maryjny i mszę św.
Orszaki i procesje przypominające ważne dla Kościoła postaci świętych i błogosławionych, odbędą się we wtorek także w wielu miejscowościach woj. śląskiego. Jedną z większych tego typu uroczystości zaplanowano w Gliwicach, gdzie o godz. 19 rozpocznie się Wieczór Wszystkich Świętych. W miejscowej katedrze odbędą się nieszpory, a kazanie wygłosi diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Marcin Paś. Następnie wierni - wśród nich dzieci i młodzież w przebraniach świętych i błogosławionych - przejdą do kościoła Wszystkich Świętych, gdzie zostanie odśpiewana Litania do Wszystkich Świętych.
W Bytomiu nieszpory zaplanowano w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy rynku, następnie procesja z relikwiami przejdzie do kościoła św. Jacka w dzielnicy Rozbark. Również w tym mieście dzieci przebiorą się za świętych i błogosławionych.
W Lublińcu Orszak Świętych odbędzie się już po raz piąty. W parafii św. Mikołaja zaplanowano wprowadzenie relikwii i przedstawienie sylwetek świętych. Następnie procesja różańcowa z relikwiami przejdzie do kościoła św. Stanisława Kostki, gdzie nastąpi uwielbienie Boga i uczczenie relikwii.
W ostatnich dniach, w niektórych parafiach i szkołach, odbyły się też bale świętych, organizowane przez duszpasterzy. Tak było m.in. w Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej.
Bale zostały zorganizowane we wtorek także w dwóch szkołach w Ostrowcu Świętokrzyskim. W szkole podstawowej nr 7 uroczystość przebiegła pod hasłem "Holy Wins - Święty zwycięża" i skierowana była do uczniów młodszych klas. "Prosimy rodziców, aby przebrali dzieci za świętych (lub przygotowali atrybuty świętych np. klucze - św. Piotr, korona - św. Jadwiga). (...) Bal ten jest chrześcijańską alternatywą dla Halloween" - zapowiadali organizatorzy. Podobne wydarzenie zorganizowała Katolicka Szkoła Podstawowa w Ostrowcu Świętokrzyskim.
W tym roku wiele korowodów i bali wszystkich świętych odbywało się w ostatni weekend, poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych. W niedzielę po raz trzeci odbył się Toruński Marsz Wszystkich Świętych. Wzięli w nim udział m.in. rodzice z dziećmi oraz katecheci i wychowawcy. Dziękowali wspólnie Bogu za świętych; korowód przeszedł ulicami Starego Miasta, uczestnicy nieśli ze sobą relikwie świętych i błogosławionych. Organizatorami marszu były parafia katedralna oraz mariacka, a także Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Toruńskiej.
Marsze Wszystkich Świętych w diecezji toruńskiej odbędą się jeszcze we wtorek w Grudziądzu i Unisławiu.
Na Podkarpaciu bal wszystkich świętych i orszak ze świętymi odbyły się w niedzielę m.in. w Przemyślu i Sanoku. Przemyski bal, którego głównym organizatorem była Diakonia Tańca Uwielbienia Archidiecezji Przemyskiej, rozpoczął się od mszy w kościele oo. franciszkanów. Dzieci zaprezentowały inscenizację o spotkaniu w niebie kilkorga świętych, m.in. Jana Pawła II, dzieci z Fatimy, ks. Jana Bosko i s. Faustyny Kowalskiej.
Orszak ze świętymi przeszedł również ulicami Sanoka. Poprzedziła go msza św. z uroczystym wniesieniem relikwii 34 świętych i błogosławionych. Relikwiarze wnosiły osoby ucharakteryzowane na poszczególnych świętych.
W diecezji warszawsko-praskiej w Dębem Wielkim zorganizowano w niedzielę "Korowód i Bal Wszystkich Świętych dla wszystkich dzieci Bożych, małych i dużych". Patronami wydarzenia w tym roku ustanowiono św. Piotra i Pawła, św. Andrzeja Bobolę i bł. s. Sancję Szymkowiak. Wybierano m.in. najładniejszy strój świętego lub świętej, najciekawszy atrybut.
Anglosaskie Halloween, obchodzone 31 października, najbardziej popularne jest w USA. Słowo Halloween jest swoistym zniekształceniem angielskiego All Hallow's Eve (Wigilia Wszystkich Świętych) i celtyckiego Samhain. W istocie korzenie święta tkwią w kulturze starożytnych Celtów, którzy wierzyli, że 31 października - w dniu będącym u nich oficjalnym końcem lata - dusze zmarłych wychodzą z grobów i błąkają się po ziemi w poszukiwaniu ciał żywych, do których mogłyby wniknąć. Dlatego żywi zaczęli się tego dnia przebierać w odrażające maski i odpychające, makabryczne kostiumy, aby odstraszyć dusze zmarłych. Stąd współczesny zwyczaj przebierania się w stroje upiorów, demonów i czarownic.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zamiast Halloween - korowody wszystkich świętych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.