Zbiórka mydła dla podopiecznych misjonarzy
Poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" w Światowy Dzień Mycia Rąk rozpoczyna Akcję "Podaj mydło!". Polega ona na zbiórce mydła dla podopiecznych polskich misjonarzy, dzięki któremu Afrykańczycy będą mogli przyswoić sobie nawyk mycia rąk, a tym samym unikną wielu chorób.
Mydło zebrane w tamach Akcji "Podaj mydło!" wyruszy transportem z pomocą humanitarną do Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej już 5 listopada. Można je przynosić do siedziby Fundacji w godz. 8-16 lub przesłać na jej adres (ul. Grunwaldzka 86, 60-311 Poznań).
Jak zauważa w rozmowie z KAI Justyna Janiec-Palczewska, wiceprezes Fundacji "Redemptoris Missio" i koordynatorka Akcji "Podaj mydło!", pomimo udowodnionych korzyści, jakie niesie mycie rąk przy użyciu mydła, wiele osób w różnych krajach świata nie ma w zwyczaju robić tego regularnie. − Mycie rąk to jedna z najtańszych, najprostszych i najbardziej efektywnych metod profilaktyki zdrowotnej. Jednak w prawie 40 państwach afrykańskich zwyczaj mycia rąk jest, w najlepszym przypadku, praktykowany przez połowę ludności - mówi Janiec-Palczewska.
Stąd mieszkańcy krajów afrykańskich nadal zapadają na tzw. choroby brudnych rąk: dur brzuszny, cholerę, czerwonkę, ostre biegunki, które niekiedy kończą się śmiercią. − Można ich łatwo uniknąć po prostu myjąc ręce. Tymczasem naszym wolontariuszom pracującym w misyjnych przychodniach zdarza się uczyć tej czynności dorosłe już osoby - przyznaje wiceprezes Fundacji "Redemptoris Missio".
W Kamerunie kostka mydła toaletowego kosztuje równowartość czterech złotych. Czasem tyle wynosi dzienny zarobek Kameruńczyka, jeśli oczywiście uda mu się znaleźć pracę.
− Jak bardzo cenne jest mydło miałam okazję przekonać się będąc niedawno w tym kraju. To w wioskach jeden z najlepszych prezentów, nikt nie zna tam pachnącego mydła. Kameruńczycy używają bowiem tańszej jego wersji zrobionej z tłuszczu i popiołu. Misjonarze często zabierają więc mydło ze sobą idąc do swoich podopiecznych w koloniach trędowatych, więzieniach czy sierocińcach - opowiada koordynatorka Akcji "Podaj mydło!".
Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony przez ONZ w 2008 r. Niewielka inicjatywa przerodziła się w ogólnoświatową akcję angażującą obecnie ponad 200 milionów osób w 100 krajach świata.
Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" powstała w Poznaniu w 1992 r. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Fundacja organizuje m.in. wysyłanie do pracy na misjach polskich lekarzy i pielęgniarek oraz wysyłkę leków, środków opatrunkowych i sprzętu medycznego. Więcej o działalności Fundacji "Redemptoris Missio" na www.medicus.amp.edu.pl
Skomentuj artykuł